Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%10
Türkiye'de Farklılıklarına Rağmen Kadınlar: Post - Feminist Çağda Türk Türkiye'de Farklılıklarına Rağmen Kadınlar: Post - Feminist Çağda Türk

#smrgKİTABEVİTürkiye'de Farklılıklarına Rağmen Kadınlar: Post - Feminist Çağda Türkiye'de Farklı Kadın Konumları

Liste Fiyatı : 23,00
İndirimli Fiyat : 20,70
Kazancınız : 2,30
%10
Temin süresi 6 gündür.
Türkiye'de Farklılıklarına Rağmen Kadınlar: Post - Feminist Çağda Türkiye'de Farklı Kadın Konumları
Türkiye'de Farklılıklarına Rağmen Kadınlar: Post - Feminist Çağda Türkiye'de Farklı Kadın Konumları #smrgKİTABEVİ
Orion Kitabevi
20.70
Bu kitap son zamanlarda feminist literatürde etkinliğini arttıran tartışmalar üzerine kurulmuştur. Günümüzde, kadınları monolitik bir bütün olarak gören evrenselleştirici yaklaşıma eleştirel bakış sunan yeni yaklaşımlar ortaya çıkmakta; kadınları, ataerkil hakimiyetin dayattığı tek şekilde algılamak yerine, kadının etnik ve kültürel karmaşıklığı içinde tanınması anlayışı yükselmektedir. Kadınlara erkekler tarafından baskı yapıldığı şeklindeki indirgemeci bir kadın kimlik politikası yerine, ikincilleştirmenin ve baskının çoklu şekillerini dikkate alan ve siyasal olarak kendini yalnız hisseden diğer kimlikleri de kapsayan bir anlayış önem kazanmaktadır. Kadın artık yalnız kadın kimliği ile değil ırk, dil, din, mezhep, etnik grup, sınıf, yaşanan trajediler gibi farklılıklarıyla bir bütün olarak tartışılmaktadır. Bu kitap, söz konusu tartışmalar ışığında, Türkiye'de kadınları farklılıkları içinde değerlendiren ve bu farklılıklar içinde mikro ataerkillere karşı mücadelesini konu edinen bir derleme kitap olarak hazırlanmıştır. Böylece kitap, günümüzdeki feminist tartışmalar açısından olduğu kadar, ülkenin genel siyasal tartışmaları (siyasal İslam, Kürt sorunu, Alevi sorunu vb.) açısından da katkı sağlayacak referans bir eser olma özelliği taşımakta, Türkiye'de bugünü anlamak adına bir çerçeve sunmayı amaçlamaktadır. (Arka Kapak)
 • Açıklama
  • Bu kitap son zamanlarda feminist literatürde etkinliğini arttıran tartışmalar üzerine kurulmuştur. Günümüzde, kadınları monolitik bir bütün olarak gören evrenselleştirici yaklaşıma eleştirel bakış sunan yeni yaklaşımlar ortaya çıkmakta; kadınları, ataerkil hakimiyetin dayattığı tek şekilde algılamak yerine, kadının etnik ve kültürel karmaşıklığı içinde tanınması anlayışı yükselmektedir. Kadınlara erkekler tarafından baskı yapıldığı şeklindeki indirgemeci bir kadın kimlik politikası yerine, ikincilleştirmenin ve baskının çoklu şekillerini dikkate alan ve siyasal olarak kendini yalnız hisseden diğer kimlikleri de kapsayan bir anlayış önem kazanmaktadır. Kadın artık yalnız kadın kimliği ile değil ırk, dil, din, mezhep, etnik grup, sınıf, yaşanan trajediler gibi farklılıklarıyla bir bütün olarak tartışılmaktadır. Bu kitap, söz konusu tartışmalar ışığında, Türkiye'de kadınları farklılıkları içinde değerlendiren ve bu farklılıklar içinde mikro ataerkillere karşı mücadelesini konu edinen bir derleme kitap olarak hazırlanmıştır. Böylece kitap, günümüzdeki feminist tartışmalar açısından olduğu kadar, ülkenin genel siyasal tartışmaları (siyasal İslam, Kürt sorunu, Alevi sorunu vb.) açısından da katkı sağlayacak referans bir eser olma özelliği taşımakta, Türkiye'de bugünü anlamak adına bir çerçeve sunmayı amaçlamaktadır. (Arka Kapak)
   Stok Kodu
   :
   9789944769723
   Boyut
   :
   15x22
   Sayfa Sayısı
   :
   343 s.
   Basım Yeri
   :
   Ankara
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2012
   Kapak Türü
   :
   Karton
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat