Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Rus Düşünce Tarihi 1760 - 1900: Aydınlanmadan Marksizme Andrzej Walick

#smrgSAHAFRus Düşünce Tarihi 1760 - 1900: Aydınlanmadan Marksizme

Liste Fiyatı : 0,00
303076810
76810
Rus Düşünce Tarihi 1760 - 1900: Aydınlanmadan Marksizme
Rus Düşünce Tarihi 1760 - 1900: Aydınlanmadan Marksizme #smrgSAHAF
V Yayınları
0.00
Türkiye Kurtuluş Savaşı'nın niteliği ve o dönemdeki yöneticilerin tavırlarına da kısaca değinen Rozalyev'in bu konulardaki tesbitleti halen yurdumuzda tartışma konusudur. Kurtuluş Savaşı'nın antiemperyalist olup olmadığı, 1923'ün "burjuva inkilabı" olup olmadığı ve bu temeller üzerine oturtulan bazı tesbitler, tartışma götürür durumunu korumaktadır. Rozalyev'in araştırmasının amacı da zaten bu konuların irdelenmesi olmayıp, kendi deyimiyle, "İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemde" Türkiye Proletaryasının durumunu açıklıca kavuşturmak olan çalışmasının esas amacı içersinde; Türkiye işçi sınıfı hareketine büyük katkıda bulunacağına inandığımız bu araştırmanın yayımlanmasının gereğine inanıyoruz. Genel ilke olarak; işçi sınıfı mücadelesi açısından, Türkiye üzerine yapılmış çalışmaların, katıldığımız ve katılmadığımız yanlarıyla, yararlı olacağı ve tartışmalı konuların bilimsel araştırmalarla doğru çözüme ulaştırılabileceği kanısındayız.

Tartışmalı olan tezlerden birini tabu sayıp, üzerine hiç gitmemek doğru sonucu ulaşmayı engelleyecektir.

Yar Yayınları, özellikle, Türkiye Kurtuluş Savaşı'nın niteliği ve buna bağlı konulardaki karşıt görüşlere de yayınları arasında yer vermeyi amaç kabul eder. (Arka kapaktan)

 • Açıklama
  • Türkiye Kurtuluş Savaşı'nın niteliği ve o dönemdeki yöneticilerin tavırlarına da kısaca değinen Rozalyev'in bu konulardaki tesbitleti halen yurdumuzda tartışma konusudur. Kurtuluş Savaşı'nın antiemperyalist olup olmadığı, 1923'ün "burjuva inkilabı" olup olmadığı ve bu temeller üzerine oturtulan bazı tesbitler, tartışma götürür durumunu korumaktadır. Rozalyev'in araştırmasının amacı da zaten bu konuların irdelenmesi olmayıp, kendi deyimiyle, "İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemde" Türkiye Proletaryasının durumunu açıklıca kavuşturmak olan çalışmasının esas amacı içersinde; Türkiye işçi sınıfı hareketine büyük katkıda bulunacağına inandığımız bu araştırmanın yayımlanmasının gereğine inanıyoruz. Genel ilke olarak; işçi sınıfı mücadelesi açısından, Türkiye üzerine yapılmış çalışmaların, katıldığımız ve katılmadığımız yanlarıyla, yararlı olacağı ve tartışmalı konuların bilimsel araştırmalarla doğru çözüme ulaştırılabileceği kanısındayız.

   Tartışmalı olan tezlerden birini tabu sayıp, üzerine hiç gitmemek doğru sonucu ulaşmayı engelleyecektir.

   Yar Yayınları, özellikle, Türkiye Kurtuluş Savaşı'nın niteliği ve buna bağlı konulardaki karşıt görüşlere de yayınları arasında yer vermeyi amaç kabul eder. (Arka kapaktan)

   Stok Kodu
   :
   303076810
   Boyut
   :
   16x24
   Sayfa Sayısı
   :
   431 s.
   Basım Yeri
   :
   Ankara
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   1987
   Çeviren
   :
   Alaeddin Şenel
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat