Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
303194747
194747
Renk Kitabı
Renk Kitabı #smrgSAHAF
Kitabevi Yayınları
0.00
Türkçenin renk anlamına gelen en eski kelimesi Orhun Abidelerınde geçen öng kelimesidir. Her nesnenin bir rengi vardır. Dil, nesnelerin rengini iğsimlendirmekle kalmaz, renklere anlam yukleyerek renkleri sembolleştirir, mesela, alnı ak, bahtı kara gibi. Renkler; yönleri, unsurları da temsil eder. Renkler; atasözü, deyim, mitoloiı ve edebi eserlerde somut ve soyut anlamlarıyla yer bulur. Temel renklerin yanı sıra renkleri ve ara renkleri belirtmek üzere benzetmeler yoluyla Türkçe renk isimleri türetmıştir, mesela, kül rengi gibi. Varlıkların isimlendrilmesinde de renklerden yararlanılmış, insan adları, yer adları, bitki ve hayvan adları türetilirken de renklerden istifade edilmiştir, mesela, karabiber gibi.
 • Açıklama
  • Türkçenin renk anlamına gelen en eski kelimesi Orhun Abidelerınde geçen öng kelimesidir. Her nesnenin bir rengi vardır. Dil, nesnelerin rengini iğsimlendirmekle kalmaz, renklere anlam yukleyerek renkleri sembolleştirir, mesela, alnı ak, bahtı kara gibi. Renkler; yönleri, unsurları da temsil eder. Renkler; atasözü, deyim, mitoloiı ve edebi eserlerde somut ve soyut anlamlarıyla yer bulur. Temel renklerin yanı sıra renkleri ve ara renkleri belirtmek üzere benzetmeler yoluyla Türkçe renk isimleri türetmıştir, mesela, kül rengi gibi. Varlıkların isimlendrilmesinde de renklerden yararlanılmış, insan adları, yer adları, bitki ve hayvan adları türetilirken de renklerden istifade edilmiştir, mesela, karabiber gibi.
   Stok Kodu
   :
   303194747
   Boyut
   :
   14x21
   Sayfa Sayısı
   :
   241 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2017
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   194747        Renk Kitabı     Kitabevi Yayınları    Emine Gürsoy Naskali    #smrgTELİF    Kültür    Renkler    Folklor    Halkbilimi                       
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat