Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Psikanaliz ve Diyalektik Materyalizm Wilhelm Reich Psikanaliz ve Diyalektik Materyalizm Wilhelm Reich

#smrgSAHAFPsikanaliz ve Diyalektik Materyalizm

Liste Fiyatı : 0,00
303013628
13628
Psikanaliz ve Diyalektik Materyalizm
Psikanaliz ve Diyalektik Materyalizm #smrgSAHAF
Logos Yayınları
0.00
Tüm diğer olaylar gibi, psikanaliz de toplumsal gelişimin belli bir evresine bağlıdır; ayrıca üretim ilişkilerinin belli bir düzeyinde ortaya çıkmıştır. Marksizm gibi, o da kapitalist çağın bir ürünüdür. Ancak, toplumun ekonomik temellerine onun kadar dolaysız bağlı değildir. Buna karşın, dolaylı ilişkileri açıkça kanıtlanabilir. Psikanaliz, ideolojik üstyapıya, toplumda insanın çevresini biçimleyen ahlaksal ve kültürel koşullara bir tepkidir. Willhelm Reich, 1930'ların Komintern'inde, Marksistlerin psikanalize yönelttikleri eleştirileri yanıtlıyor bu kitapçıkta. Marksizmin diyalektik materyalist yönteminin, birey, giderek toplum yapısını açıklama ve kavramada, psikanaliz tarafından uygulanmasından ve psikanalizin amaçlarından hareketle, sosyalistlerin psikanalizi dışlamasının yol açacağı eksiklikler üzerinde duruyor. "Psikanalitik bulgular, sosyolojiye uygulanabilir" diyen Reich, örneğin grev olgusundan hareketle Marksist sosyoloji ile psikanalizin, kitle hareketini kavramada nasıl birbirini bütünleyebileceğini sergiliyor... (Arka Kapak)
 • Açıklama
  • Tüm diğer olaylar gibi, psikanaliz de toplumsal gelişimin belli bir evresine bağlıdır; ayrıca üretim ilişkilerinin belli bir düzeyinde ortaya çıkmıştır. Marksizm gibi, o da kapitalist çağın bir ürünüdür. Ancak, toplumun ekonomik temellerine onun kadar dolaysız bağlı değildir. Buna karşın, dolaylı ilişkileri açıkça kanıtlanabilir. Psikanaliz, ideolojik üstyapıya, toplumda insanın çevresini biçimleyen ahlaksal ve kültürel koşullara bir tepkidir. Willhelm Reich, 1930'ların Komintern'inde, Marksistlerin psikanalize yönelttikleri eleştirileri yanıtlıyor bu kitapçıkta. Marksizmin diyalektik materyalist yönteminin, birey, giderek toplum yapısını açıklama ve kavramada, psikanaliz tarafından uygulanmasından ve psikanalizin amaçlarından hareketle, sosyalistlerin psikanalizi dışlamasının yol açacağı eksiklikler üzerinde duruyor. "Psikanalitik bulgular, sosyolojiye uygulanabilir" diyen Reich, örneğin grev olgusundan hareketle Marksist sosyoloji ile psikanalizin, kitle hareketini kavramada nasıl birbirini bütünleyebileceğini sergiliyor... (Arka Kapak)
   Stok Kodu
   :
   303013628
   Boyut
   :
   14x20
   Sayfa Sayısı
   :
   112 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   1990
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   13628    Wilhelm Reich    Psikanaliz ve Diyalektik Materyalizm     Logos Yayınları        #smrgTELİF    Psikoloji / Ruhbilim                               
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat