Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Osmanlı Devleti'nin Makedonya Meselesi Balkanlar'ın Kördüğümü Süleyman Osmanlı Devleti'nin Makedonya Meselesi Balkanlar'ın Kördüğümü Süleyman

Osmanlı Devleti'nin Makedonya Meselesi Balkanlar'ın Kördüğümü

Liste Fiyatı : 0,00
303020539
20539
Osmanlı Devleti'nin Makedonya Meselesi Balkanlar'ın Kördüğümü
Osmanlı Devleti'nin Makedonya Meselesi Balkanlar'ın Kördüğümü
Temel Yayınları
0.00
Makedonya garip bir milletler mozayiği, bir cemaatlar halitasıdır. Burada Türkler, Arnavutlar, Sırplar, Bulgarlar, Rumlar, Ulahlar, Yahudiler adeta dirsek dirseğe yerleşmiş gibidir. Bir köşede yan yana yığılmış, arap saçı gibi sarmaş dolaş olmuş görünenlere, başka bir bölgede bir birinden iyice uzaklaşmış olarak tesadüf edilir. Bir yerde kalabalık olan cemaat, başka bir yerde dağılıp ufalanmıştır. Burada ayrılanlar ötede birleşirler, burada kaybolanlar biraz ötede meydana çıkarlar. - Şark Meselesi'nin ve Balkanların kördüğümü: Makedonya - Makedonyya, Karadağ, Arnavutluk, Sırbıstan ve Bulgar Meselesinin tarihsel kökeni... Balkan milletlerinin din, mezhep, dil, ırk, kilise ve mektep kavgaları... - Balkanlarda unutulan Türklük ve Kosova Ey Kosova... - Arnavutların müslümanlığı meselesi: "Allah milletleri dinlerden evvel yaratmıştır..." Prizren Arnavut Kongresi... - Karadağ Prensi Nikola ve Çetine Manastırının mukaddes çanı... - Makedonya'da zoraki ıslahat, Patrikhane ve Eksarhhane. Balkanlarda çetecilik, eşkiyalık, komitacılık, tedhiş ve gerilla... - Abdülhamid'in Makedonya politikası, Müfettiş-i Umumilik, Meşrutiyetin ilanı ve Düvel-i Muazzama... - Şark Meselesi = Mürszteg programı + Reval Mülakatı = Osmanlı'yı Balkanlardan Anadolu'ya atma planı... (Arka Kapak)
 • Açıklama
  • Makedonya garip bir milletler mozayiği, bir cemaatlar halitasıdır. Burada Türkler, Arnavutlar, Sırplar, Bulgarlar, Rumlar, Ulahlar, Yahudiler adeta dirsek dirseğe yerleşmiş gibidir. Bir köşede yan yana yığılmış, arap saçı gibi sarmaş dolaş olmuş görünenlere, başka bir bölgede bir birinden iyice uzaklaşmış olarak tesadüf edilir. Bir yerde kalabalık olan cemaat, başka bir yerde dağılıp ufalanmıştır. Burada ayrılanlar ötede birleşirler, burada kaybolanlar biraz ötede meydana çıkarlar. - Şark Meselesi'nin ve Balkanların kördüğümü: Makedonya - Makedonyya, Karadağ, Arnavutluk, Sırbıstan ve Bulgar Meselesinin tarihsel kökeni... Balkan milletlerinin din, mezhep, dil, ırk, kilise ve mektep kavgaları... - Balkanlarda unutulan Türklük ve Kosova Ey Kosova... - Arnavutların müslümanlığı meselesi: "Allah milletleri dinlerden evvel yaratmıştır..." Prizren Arnavut Kongresi... - Karadağ Prensi Nikola ve Çetine Manastırının mukaddes çanı... - Makedonya'da zoraki ıslahat, Patrikhane ve Eksarhhane. Balkanlarda çetecilik, eşkiyalık, komitacılık, tedhiş ve gerilla... - Abdülhamid'in Makedonya politikası, Müfettiş-i Umumilik, Meşrutiyetin ilanı ve Düvel-i Muazzama... - Şark Meselesi = Mürszteg programı + Reval Mülakatı = Osmanlı'yı Balkanlardan Anadolu'ya atma planı... (Arka Kapak)
   Stok Kodu
   :
   303020539
   Boyut
   :
   14x20
   Sayfa Sayısı
   :
   304 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   1999
   Kapak Türü
   :
   Karton
   Kağıt Türü
   :
   1. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat