Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
303069769
69769
Mitoloji ve İkonografi
Mitoloji ve İkonografi #smrgSAHAF
Hacettepe Üniversitesi
0.00
Panofsky'nin, bir resim eserinin algılanmasında sıraladığı üç anlam evresinin sonuncusunu, eserin asıl o anlamı, içsel anlamı veya içerik'i oluşturmaktadır. Bir resim eserinin içeriği, başka bir deyişle asıl anlamı; bir ulusun, bir dönemin, bir sınıfın, bir dinsel veya felsefî anlayışın, bir sanatçı kişiliği tarafından nitelenmiş ve bir eserde yoğunlaşmış temel davranışını belirten temel ilkeleri saptamakla bulunur. Kısaca, eserin çağına ve ortamına göre değerlendirilmesi, insanlığın ulaştığı düşünce ve beğeni aşamasındaki yerinin belirlenmesi, yani gerçek anlamda algılanıp, estetik bir bütünlük içinde yaşanılması, insanın öteki etkinlikleriyle uyum içinde bir ilişkiye sokulmasının sağlanması için uygulanan işleme ikonolojik yorum adı verilir. O halde, ikonografi ne kadar çözümlemeye dayanıyorsa, ikonoloji de o kadar birleştirme yöntemine dayanmaktadır. Bir eserin doğru bir biçimde yapılmış ön-ikonografik tasviri, o eserin doğru ikonografik çözümlemesi için nasıl gerekliyse, aynı şekilde, doğru bir ikonolojik yorum için de, doğru bir ikonografik çözümleme gereklidir.

İşte, elinizdeki bu ders notlarının amacı da, eserin doğru bir estetik değerlendirmesini olanaklı kılacak konu çözümlemesi için, yararlı bir araç olmaktadır. -Bedrettin CÖMERT (Giriş'ten)

 • Açıklama
  • Panofsky'nin, bir resim eserinin algılanmasında sıraladığı üç anlam evresinin sonuncusunu, eserin asıl o anlamı, içsel anlamı veya içerik'i oluşturmaktadır. Bir resim eserinin içeriği, başka bir deyişle asıl anlamı; bir ulusun, bir dönemin, bir sınıfın, bir dinsel veya felsefî anlayışın, bir sanatçı kişiliği tarafından nitelenmiş ve bir eserde yoğunlaşmış temel davranışını belirten temel ilkeleri saptamakla bulunur. Kısaca, eserin çağına ve ortamına göre değerlendirilmesi, insanlığın ulaştığı düşünce ve beğeni aşamasındaki yerinin belirlenmesi, yani gerçek anlamda algılanıp, estetik bir bütünlük içinde yaşanılması, insanın öteki etkinlikleriyle uyum içinde bir ilişkiye sokulmasının sağlanması için uygulanan işleme ikonolojik yorum adı verilir. O halde, ikonografi ne kadar çözümlemeye dayanıyorsa, ikonoloji de o kadar birleştirme yöntemine dayanmaktadır. Bir eserin doğru bir biçimde yapılmış ön-ikonografik tasviri, o eserin doğru ikonografik çözümlemesi için nasıl gerekliyse, aynı şekilde, doğru bir ikonolojik yorum için de, doğru bir ikonografik çözümleme gereklidir.

   İşte, elinizdeki bu ders notlarının amacı da, eserin doğru bir estetik değerlendirmesini olanaklı kılacak konu çözümlemesi için, yararlı bir araç olmaktadır. -Bedrettin CÖMERT (Giriş'ten)

   Stok Kodu
   :
   303069769
   Boyut
   :
   16x24
   Sayfa Sayısı
   :
   VI + 242 s
   Basım Yeri
   :
   Ankara
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   1980
   Resimleyen
   :
   Karton Kapak
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   69769    Mitoloji ve İkonografi     Hacettepe Üniversitesi    Bedrettin Cömert    Sanat                        Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi    Sanat Tarihi Bölümü                        #smrgSAHAF   
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat