Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Mina Urgan'dan Manol Usta'ya Umut Peşinde Oral Çalışlar

#smrgSAHAFMina Urgan'dan Manol Usta'ya Umut Peşinde

Liste Fiyatı : 0,00
9753481446
9665
Mina Urgan'dan Manol Usta'ya Umut Peşinde
Mina Urgan'dan Manol Usta'ya Umut Peşinde #smrgSAHAF
Çınar Yayınları
0.00
Hepimiz bir umudun peşindeyiz. Umut olmadan yaşam olmaz. Mina Urgan'dan, Manol ustaya kadar bu kitapta size anlatmaya çalıştıklarım, umudun peşindeki insanlar. Onların bir kısmını ben, bir kısmını kendileri size anlatıyorlar. Çoğunluğunu yakından tanıdığımız bu insanların umudun peşinde geçen yaşamlarını, hayal kırıklıklarını, sevgilerini, isyanlarını size aktarmaya çalıştım. Mina Urgan, yaşamda büyük mutluluklar peşinde koşmanın çok da bir anlamı olmadığını söylüyor. Hele Türkiye gibi ülkelerde, haksızlığın, yolsuzluğun, acımasızlığın diz boyu olduğu bir yerde bize küçük mutluluklarla avunmak düşüyor. Size bu kitapta 27 insanın yaşamlarından kesitler sunuyorum. Bir kısmıyla söyleşi yaptım. Kendilerini anlattılar. Mina Urgan, İshak Alaton, Adalet Ağaoğlu, Orhan Pamuk, Malik Yolaç, Müntakım Ökmen ve Atilla Keskin'le konuştum. Bu konuşmalar, değişik zamanlarda olduğu için, söyleşilerin içindeki zamanlar, bu kitabın yayınlandığı zaman değil. Bir kaç yıl öncelerine uzanıyor. Deniz Gezmiş, İbrahim Kaypakkaya, Mahir Çayan, Sinan Cemgil, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan 12 Mart 1971 askeri darbesinin ardından yitirdiğim arkadaşlarım. Çeşitli tarihlerde, onların ölüm yıldönümlerinde yazılarını bir araya topladım. Artık ölümleri bir tarih olan bu arkadaşlarımla ilgili anlarımın kalıcı olmasını istedim. Onları öldüren sistemle ilgili yüreğimdeki hesaplaşma henüz bitmedi. Onların özlemi olan eşit ve özgür bir dünya kurulana kadar da bu hesaplaşma sürecek. Fakir Baykurt, Tuncay Artun, Ergun Balcı, Mehmet Kemal, Sıtkı Çoşkun, Aziz Nesin, Can Yücel ve Vedat Soner'i son yıllarda yitirdik, Onlarla ilgili yazdıklarım kalıcı olsun istedim. Manol usta, Büyükada'mızın yitip giden son Rum esnafındandı. Ölümü acıyla yüreğime oturdu. Sabiha Sertel, Rıfat Ilgaz, Sait Faik yıllar önce yitirdiğimiz büyük değerlerimiz. Jan Philip Reemtsma'nın ilginç kimliğini de seveceğinizi umuyorum. Hepimiz ve onların umudu peşindeki yaşamlarını ilgiyle okuyacağınızı düşünüyorum.
 • Açıklama
  • Hepimiz bir umudun peşindeyiz. Umut olmadan yaşam olmaz. Mina Urgan'dan, Manol ustaya kadar bu kitapta size anlatmaya çalıştıklarım, umudun peşindeki insanlar. Onların bir kısmını ben, bir kısmını kendileri size anlatıyorlar. Çoğunluğunu yakından tanıdığımız bu insanların umudun peşinde geçen yaşamlarını, hayal kırıklıklarını, sevgilerini, isyanlarını size aktarmaya çalıştım. Mina Urgan, yaşamda büyük mutluluklar peşinde koşmanın çok da bir anlamı olmadığını söylüyor. Hele Türkiye gibi ülkelerde, haksızlığın, yolsuzluğun, acımasızlığın diz boyu olduğu bir yerde bize küçük mutluluklarla avunmak düşüyor. Size bu kitapta 27 insanın yaşamlarından kesitler sunuyorum. Bir kısmıyla söyleşi yaptım. Kendilerini anlattılar. Mina Urgan, İshak Alaton, Adalet Ağaoğlu, Orhan Pamuk, Malik Yolaç, Müntakım Ökmen ve Atilla Keskin'le konuştum. Bu konuşmalar, değişik zamanlarda olduğu için, söyleşilerin içindeki zamanlar, bu kitabın yayınlandığı zaman değil. Bir kaç yıl öncelerine uzanıyor. Deniz Gezmiş, İbrahim Kaypakkaya, Mahir Çayan, Sinan Cemgil, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan 12 Mart 1971 askeri darbesinin ardından yitirdiğim arkadaşlarım. Çeşitli tarihlerde, onların ölüm yıldönümlerinde yazılarını bir araya topladım. Artık ölümleri bir tarih olan bu arkadaşlarımla ilgili anlarımın kalıcı olmasını istedim. Onları öldüren sistemle ilgili yüreğimdeki hesaplaşma henüz bitmedi. Onların özlemi olan eşit ve özgür bir dünya kurulana kadar da bu hesaplaşma sürecek. Fakir Baykurt, Tuncay Artun, Ergun Balcı, Mehmet Kemal, Sıtkı Çoşkun, Aziz Nesin, Can Yücel ve Vedat Soner'i son yıllarda yitirdik, Onlarla ilgili yazdıklarım kalıcı olsun istedim. Manol usta, Büyükada'mızın yitip giden son Rum esnafındandı. Ölümü acıyla yüreğime oturdu. Sabiha Sertel, Rıfat Ilgaz, Sait Faik yıllar önce yitirdiğimiz büyük değerlerimiz. Jan Philip Reemtsma'nın ilginç kimliğini de seveceğinizi umuyorum. Hepimiz ve onların umudu peşindeki yaşamlarını ilgiyle okuyacağınızı düşünüyorum.
   Stok Kodu
   :
   9753481446
   Boyut
   :
   14x20
   Sayfa Sayısı
   :
   10 + 190 s
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2000
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   9665    Oral Çalışlar    Mina Urgan'dan Manol Usta'ya Umut Peşinde     Çınar Yayınları        #smrgTELİF    Deneme / Eleştiri                               
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat