Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Kültür Bilimleri ve Kültür Felsefesi Doğan Özlem Kültür Bilimleri ve Kültür Felsefesi Doğan Özlem

#smrgKİTABEVİKültür Bilimleri ve Kültür Felsefesi

Liste Fiyatı : 0,00
9786055904586
142867
Kültür Bilimleri ve Kültür Felsefesi
Kültür Bilimleri ve Kültür Felsefesi #smrgKİTABEVİ
Notos Kitap
0.00
Tarihsel akıl eleştirisi, insanların kendi kendilerini tanıma yetilerinin eleştirisidir." -Wilhelm Dilthey- Kültür, en yalın ifadesiyle, insanın çevrelendiği ortam. Onu var ettiği kadar sınırlayan, yaratıcı kıldığı kadar körelten de bir yapı. Bir tür yapay doğa. Bu yapay doğanın olgularını ele alan bilim grubu ise özellikle 20. yüzyılın başından itibaren bir itirazı dile getirmeye başladı. Olguları ve yöntemi bakımından doğa bilimlerinden ayrı bir niteliğe sahip olduğu iddiasına dayanan kültür bilimleri, yıllar içinde bu doğrultuda güçlü bir gelenek oluşturdu. Öyle ki, doğa bilimleri kavrayışımızın bile belli bir tarihsellik dahilinde biçimlendiği konuşulmaya başlandı. Kültür Bilimleri ve Kültür Felsefesi, bilim denince akla yalnızca doğa bilimlerinin gelmesine yönelik bu itirazın tarihinin kitabı. (Tanıtım Bülteninden)
 • Açıklama
  • Tarihsel akıl eleştirisi, insanların kendi kendilerini tanıma yetilerinin eleştirisidir." -Wilhelm Dilthey- Kültür, en yalın ifadesiyle, insanın çevrelendiği ortam. Onu var ettiği kadar sınırlayan, yaratıcı kıldığı kadar körelten de bir yapı. Bir tür yapay doğa. Bu yapay doğanın olgularını ele alan bilim grubu ise özellikle 20. yüzyılın başından itibaren bir itirazı dile getirmeye başladı. Olguları ve yöntemi bakımından doğa bilimlerinden ayrı bir niteliğe sahip olduğu iddiasına dayanan kültür bilimleri, yıllar içinde bu doğrultuda güçlü bir gelenek oluşturdu. Öyle ki, doğa bilimleri kavrayışımızın bile belli bir tarihsellik dahilinde biçimlendiği konuşulmaya başlandı. Kültür Bilimleri ve Kültür Felsefesi, bilim denince akla yalnızca doğa bilimlerinin gelmesine yönelik bu itirazın tarihinin kitabı. (Tanıtım Bülteninden)
   Stok Kodu
   :
   9786055904586
   Boyut
   :
   13x19
   Sayfa Sayısı
   :
   279 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2012
   Kapak Türü
   :
   Karton
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   142867    Doğan Özlem    Kültür Bilimleri ve Kültür Felsefesi     Notos Kitap        9786055904586    Felsefe    Düşünce    İnsan    Toplum                           
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat