Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Klasik Türk Musikisi Güftelerinde Osmanlıca Kelime ve Terkibler Gülçin Klasik Türk Musikisi Güftelerinde Osmanlıca Kelime ve Terkibler Gülçin

#smrgSAHAFKlasik Türk Musikisi Güftelerinde Osmanlıca Kelime ve Terkibler

Liste Fiyatı : 0,00
9786054515134
140901
Klasik Türk Musikisi Güftelerinde Osmanlıca Kelime ve Terkibler
Klasik Türk Musikisi Güftelerinde Osmanlıca Kelime ve Terkibler #smrgSAHAF
Maya Akademi
0.00
Bu çalışmada Klasik Türk Musikisi güftelerinde geçen ve Osmanlıca'da yer alan Arapça, Farsça kelime, terkib ve deyimlerle birlikte gerekli görülen Türkçe kelime, terkib ve deyimlere de yer verilmiştir. Asırlara damgasını vuran Türk Musikisi sözlü eserlerinin doğru bir şekilde anlaşılmasını sağlayacak olan güfteler ve güfte analizleri üzerinde yapılan çalışmaların azlığı musikimiz açısından son derece önemli bir eksikliktir. Bu çalışma, bu yolda çalışma yapacaklara bir alt yapı oluşturmak, bir bakıma da bu alandaki eksikliği gidermek maksadıyla Klasik Türk Musikisi güftelerinde geçen Osmanlıca kelime ve terkibler üzerinde yapılan bir incelemedir. Bu çalışma aynı zamanda, kelime ve terkiblerin alfabetik sıralamaya göre verilmesi ve bir san'at dalı olan Klasik Türk Musikisi ile ilgili olması yönüyle de bir alan sözlüğü niteliğindedir. (Giriş'den) Bu eser, Osmanlıca'da kullanılan Arapça ve Farsça asıllı kelimeleri ihtiva etmektedir; Türkçe kelimelerle Osmanlıca'ya batı dillerinden geçmiş kelimelere yer verilmemiştir. Buna mukabil: hak, berg, hacer... gibi dilimizde kullanılmış ve aleni; alemsümul; beşüş, mütenekkiren... gibi kullanılmakta olan bütün Osmanlıca (Arapça - Farsça) kelimeler alınmış, bu suretle 60 bin kelimelik bir lugat hazırlanmş bulunmaktadır. Yeri gelmiş iken şunu da arz etmek isterim ki ben şahsen Muallim Naci, Şemsettin Sami, Ali Seydi, Salahi merhum gibi eski lugatçilerimizin uzun, yorucu ve yıpratıcı mesaisini burada minnet ve şükranla karşılar, kendilerni hürmet ve rahmetle yad ederim. (Önsözden)
 • Açıklama
  • Bu çalışmada Klasik Türk Musikisi güftelerinde geçen ve Osmanlıca'da yer alan Arapça, Farsça kelime, terkib ve deyimlerle birlikte gerekli görülen Türkçe kelime, terkib ve deyimlere de yer verilmiştir. Asırlara damgasını vuran Türk Musikisi sözlü eserlerinin doğru bir şekilde anlaşılmasını sağlayacak olan güfteler ve güfte analizleri üzerinde yapılan çalışmaların azlığı musikimiz açısından son derece önemli bir eksikliktir. Bu çalışma, bu yolda çalışma yapacaklara bir alt yapı oluşturmak, bir bakıma da bu alandaki eksikliği gidermek maksadıyla Klasik Türk Musikisi güftelerinde geçen Osmanlıca kelime ve terkibler üzerinde yapılan bir incelemedir. Bu çalışma aynı zamanda, kelime ve terkiblerin alfabetik sıralamaya göre verilmesi ve bir san'at dalı olan Klasik Türk Musikisi ile ilgili olması yönüyle de bir alan sözlüğü niteliğindedir. (Giriş'den) Bu eser, Osmanlıca'da kullanılan Arapça ve Farsça asıllı kelimeleri ihtiva etmektedir; Türkçe kelimelerle Osmanlıca'ya batı dillerinden geçmiş kelimelere yer verilmemiştir. Buna mukabil: hak, berg, hacer... gibi dilimizde kullanılmış ve aleni; alemsümul; beşüş, mütenekkiren... gibi kullanılmakta olan bütün Osmanlıca (Arapça - Farsça) kelimeler alınmış, bu suretle 60 bin kelimelik bir lugat hazırlanmş bulunmaktadır. Yeri gelmiş iken şunu da arz etmek isterim ki ben şahsen Muallim Naci, Şemsettin Sami, Ali Seydi, Salahi merhum gibi eski lugatçilerimizin uzun, yorucu ve yıpratıcı mesaisini burada minnet ve şükranla karşılar, kendilerni hürmet ve rahmetle yad ederim. (Önsözden)
   Stok Kodu
   :
   9786054515134
   Boyut
   :
   16x24
   Sayfa Sayısı
   :
   532 s.
   Basım Yeri
   :
   Ankara
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2010
   Kapak Türü
   :
   Ciltli
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat