Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
303029549
29549
Kadın, Yazın, Siyasa
Kadın, Yazın, Siyasa #smrgSAHAF
Pencere Yayınları
0.00
Türk toplumunun 19. yüzyıl sonlarına doğru içine girdiği toplumsal aranış ve değişim sürecinin ensomut göstergesidir kadın: Türk kadınları, özellikle de kentli kadınlar değişmek isterler. Onlar okumak, çalışmak, meslek edinmek, kentli gibi giyinmek ve en önemlisi erkeklerin yanında ve erkeklerle eşit haklara sahip olmak insanca yaşamak isterler. Tanzimat Dönemi'nden başlayarak kentlerde yayınlanan kadın dergilerindeki yazılardan, onların bu isteklerinin ne denli somut olduğunu anlamak mümkündür. Kadınlar artık evlerine kapanıp, erkeğin dizinin dibinde oturan, kaşına gözüne vurulunup kutsallığına mersiyeler düzülen soyut melekler değildirler, böyle olmadıklarının bilincine varmışlardır ve haykırmaktadırlar. Bu değişimin edebiyattaki yansımaları da elbette gecikmez. (Arka Kapak)
 • Açıklama
  • Türk toplumunun 19. yüzyıl sonlarına doğru içine girdiği toplumsal aranış ve değişim sürecinin ensomut göstergesidir kadın: Türk kadınları, özellikle de kentli kadınlar değişmek isterler. Onlar okumak, çalışmak, meslek edinmek, kentli gibi giyinmek ve en önemlisi erkeklerin yanında ve erkeklerle eşit haklara sahip olmak insanca yaşamak isterler. Tanzimat Dönemi'nden başlayarak kentlerde yayınlanan kadın dergilerindeki yazılardan, onların bu isteklerinin ne denli somut olduğunu anlamak mümkündür. Kadınlar artık evlerine kapanıp, erkeğin dizinin dibinde oturan, kaşına gözüne vurulunup kutsallığına mersiyeler düzülen soyut melekler değildirler, böyle olmadıklarının bilincine varmışlardır ve haykırmaktadırlar. Bu değişimin edebiyattaki yansımaları da elbette gecikmez. (Arka Kapak)
   Stok Kodu
   :
   303029549
   Boyut
   :
   14x20
   Sayfa Sayısı
   :
   149 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2001
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   29549    Pencere Yayınları    Kadın    Yazın    Siyasa     Tansu Bele            9789758460298    9758460293            Deneme / Eleştiri    Kadın                            #kadınyazarlar   
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat