Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
303074279
74279
Kadim Yunanda Amme Hukuku
Kadim Yunanda Amme Hukuku #smrgSAHAF
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Yayınları
0.00
Âmme Hukukunun mevzuunu teşkil eyliyen devlet, gerek hukukçuların ve gerekse hukuk ile çok yakından alâkadar bulunan içtimaiyatçıların nazarı dikkatlerini celbetmekten hiçbir suretle geri kalmıyan en mühim içtimaî ve siyasî bir vakıadır. Beşerî ihtiyaçların en başında gelen devlet ve bunun tetkik ve mütalâası keyfiyeti, bizatihi devletin çok girift bünyesi ve onun çok muğlâk mahiyet ve vüs'ati itibarile, ehemmiyeti gittikçe artan mühim bir mesele halini iktisap etmiştir. Fakat, on altıncı asrın, hukukî ve siyasî fikirlerile bilhassa mühim bir şöhret kazanan filozoflarından Jean Bodin'in ilimlerin prensesi diye tavsif eylediği devlet ilmi'nin, devleti tetkik ve mütalâa keyfiyetinin, haiz bulunduğu bu mutena ve müstesna mevkiini, tarihin herhangi muayyen bir devrinde iktisap ettiğini zannetmek veya bunu bugünün bir hâdisesi olarak kabul eylemek, hiçbir suretle doğru bir tez olamaz. Ahlâkî, tarihî, siyasî, iktisadî ve hukukî unsurlardan müteşekkil bîr organizm olan devlet hakkında, yalnız bugün değil dün de bir çok şeyler söylenmiş, bir çok eserler vücuda getirilmiştir. Hattâ, daha ileriye giderek, bu siyasî ve içtimaî vakıa hakkında söylenmesi lâzım gelen şeylerin kâffesinin dermeyan edildiğini ileri sürmek de mümkün değildir. (Önsözden)
 • Açıklama
  • Âmme Hukukunun mevzuunu teşkil eyliyen devlet, gerek hukukçuların ve gerekse hukuk ile çok yakından alâkadar bulunan içtimaiyatçıların nazarı dikkatlerini celbetmekten hiçbir suretle geri kalmıyan en mühim içtimaî ve siyasî bir vakıadır. Beşerî ihtiyaçların en başında gelen devlet ve bunun tetkik ve mütalâası keyfiyeti, bizatihi devletin çok girift bünyesi ve onun çok muğlâk mahiyet ve vüs'ati itibarile, ehemmiyeti gittikçe artan mühim bir mesele halini iktisap etmiştir. Fakat, on altıncı asrın, hukukî ve siyasî fikirlerile bilhassa mühim bir şöhret kazanan filozoflarından Jean Bodin'in ilimlerin prensesi diye tavsif eylediği devlet ilmi'nin, devleti tetkik ve mütalâa keyfiyetinin, haiz bulunduğu bu mutena ve müstesna mevkiini, tarihin herhangi muayyen bir devrinde iktisap ettiğini zannetmek veya bunu bugünün bir hâdisesi olarak kabul eylemek, hiçbir suretle doğru bir tez olamaz. Ahlâkî, tarihî, siyasî, iktisadî ve hukukî unsurlardan müteşekkil bîr organizm olan devlet hakkında, yalnız bugün değil dün de bir çok şeyler söylenmiş, bir çok eserler vücuda getirilmiştir. Hattâ, daha ileriye giderek, bu siyasî ve içtimaî vakıa hakkında söylenmesi lâzım gelen şeylerin kâffesinin dermeyan edildiğini ileri sürmek de mümkün değildir. (Önsözden)
   Stok Kodu
   :
   303074279
   Boyut
   :
   16x24
   Sayfa Sayısı
   :
   278 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   1942
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   74279    Recai G. Okdandan    Kadim Yunanda Amme Hukuku     İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Yayınları        #smrgTELİF    Hukuk                               
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat