Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%25
Fetva Sorularında Değişen Kadın Yaşamı Nevin Meriç

#smrgSAHAFFetva Sorularında Değişen Kadın Yaşamı

Liste Fiyatı : 0,00
İndirimli Fiyat : 0,00
Kazancınız : 0,00
303146805
146805
Fetva Sorularında Değişen Kadın Yaşamı
Fetva Sorularında Değişen Kadın Yaşamı #smrgSAHAF
Selis Kitaplar
0.00
"Ben Kur'an kursuna gittim ama sonradan ibadetlerimi bıraktım. Çok günah işledim. Şimdi tövbe edip ibadetlerimi yapmak istiyorum. Kabul olur mu?" "Birlikte yaşadığım arkadaşımdan hamile kaldım. Kürtaj mı olayım, yoksa evleneyim mi.. Kürtaj olan ne kadar sadaka vermesi gerekir?" "İki yıllık evliyim. Evlendiğimde çok mutlu olmuştum. Ne var ki yanılmışım. Eşimin ev hayatı yok. Her akşam eve geç gelen ve televizyon karşısında uyuklayan bir adamla evlenmişim." "Beyim cinsel yönden çok soğuk. Bazen ayda bir oluyor. Dolayısıyla regl dönemime de denk gelebiliyor. Bu durumda eşimi engellemesem çok mu günah?" "Perşembe - Cuma geceleri, mübarek gecelerde ve Ramazan'da cinsel ilişki günah mı?" Müftülüğün fetva birimine gelen bu gibi sorular, yaşadığımız döneme ait sosyal hayatın dini fotoğrafını sunmaktadır. Gelenekselden modernliğe geçişte, gündelik hayatta dini davranış biçimlerinin de ciddi bir farklılaşma olduğu görülmektedir. Özellikle kadın - erkek ilişkileri ve aile bağlamında yöneltilen soruların yoğunluğu, bu hususta yapılacak sosyolojik ve psikolojik çalışmalara veri teşkil etmektedir. İstanbul Müftülüğü'nde eğitim uzmanı olan Nevin Meriç, bu kitapta, gelen fetva taleplerinden yola çıkarak, kentleşme ve modern hayatın dini algılayış tarzını nasıl etkilediğini inceliyor. (Tanıtım Yazısından)
 • Açıklama
  • "Ben Kur'an kursuna gittim ama sonradan ibadetlerimi bıraktım. Çok günah işledim. Şimdi tövbe edip ibadetlerimi yapmak istiyorum. Kabul olur mu?" "Birlikte yaşadığım arkadaşımdan hamile kaldım. Kürtaj mı olayım, yoksa evleneyim mi.. Kürtaj olan ne kadar sadaka vermesi gerekir?" "İki yıllık evliyim. Evlendiğimde çok mutlu olmuştum. Ne var ki yanılmışım. Eşimin ev hayatı yok. Her akşam eve geç gelen ve televizyon karşısında uyuklayan bir adamla evlenmişim." "Beyim cinsel yönden çok soğuk. Bazen ayda bir oluyor. Dolayısıyla regl dönemime de denk gelebiliyor. Bu durumda eşimi engellemesem çok mu günah?" "Perşembe - Cuma geceleri, mübarek gecelerde ve Ramazan'da cinsel ilişki günah mı?" Müftülüğün fetva birimine gelen bu gibi sorular, yaşadığımız döneme ait sosyal hayatın dini fotoğrafını sunmaktadır. Gelenekselden modernliğe geçişte, gündelik hayatta dini davranış biçimlerinin de ciddi bir farklılaşma olduğu görülmektedir. Özellikle kadın - erkek ilişkileri ve aile bağlamında yöneltilen soruların yoğunluğu, bu hususta yapılacak sosyolojik ve psikolojik çalışmalara veri teşkil etmektedir. İstanbul Müftülüğü'nde eğitim uzmanı olan Nevin Meriç, bu kitapta, gelen fetva taleplerinden yola çıkarak, kentleşme ve modern hayatın dini algılayış tarzını nasıl etkilediğini inceliyor. (Tanıtım Yazısından)
   Stok Kodu
   :
   303146805
   Boyut
   :
   14x21
   Sayfa Sayısı
   :
   232 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2004
   Resimleyen
   :
   Karton Kapak
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   146805    Fetva Sorularında Değişen Kadın Yaşamı     Selis Kitaplar    Nevin Meriç    Kadın    İslam    Makale    Deneme    Derleme                        9799756307099            9799756307099        #smrgSAHAF   
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat