Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%25
Davalar ve Neticeleri: Hasan Ali Yücel'in Açtığı Hasan Ali Yücel Davalar ve Neticeleri: Hasan Ali Yücel'in Açtığı Hasan Ali Yücel

#smrgKİTABEVİDavalar ve Neticeleri: Hasan Ali Yücel'in Açtığı

Liste Fiyatı : 17,00
İndirimli Fiyat : 12,75
Kazancınız : 4,25
%25
Temin süresi 4 gündür.
9786053604129
160228
Davalar ve Neticeleri: Hasan Ali Yücel'in Açtığı
Davalar ve Neticeleri: Hasan Ali Yücel'in Açtığı #smrgKİTABEVİ
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
12.75
Hasan ali Yücel'in 17 Şubat 1947'de Demokrat Parti istanbul İl Başkanı Kenan Öner aleyhine açtığı hakaret davası 2 yıl 10 ay 5 gün sürdü. Mahkemeye sunduğu iddiaları DAVAM adlı kitapta toplayan Hasan ali Yücel dava haklılığının tespitiyle sonuçlandıktan sonra dosyadaki dikkati çekici evrakları DaVALAR VE NETİCELERİ adlı kitabında bir araya getirdi. Bu kitap davanın iddianamesi kararları ve temyiz layihalarını bir araya getiren tarihsel bir belge niteliğindedir. Dava sürerken Kenan Öner'in gösterdiği kimi tanıklar hakkında ifadelerinde geçen cümleler yazılı ve sözlü beyanları dolayısıyla yeni davalar açılmıştır. Bu davalara ait iddianame karar ve temyiz layihaları da DAVALAR VE NETİCELERİ'nde yer almaktadır. Hasan ali Yücel 1897 1961 Öğretmen eski Milli Eğitim Bakanı Köy Enstitülerinin kurucusu. 16 Aralık 1897'de İstanbul'da doğdu. Sırasıyla Mekteb i Osmani Vefa İdadisi Darülmuallimin i aliye'de Yüksek Öğretmen Okulu öğrenim gördü. 1922'de öğretmenliğe başladı. 1932 yılında Dolmabahçe'de toplanan Dil Kurultayı'nın ardından Türk Dili Tetkik Cemiyeti'nin Türk Dil Kurumu etimoloji kolu başkanlığına getirildi. 28 Aralık 1938'de 2. Celal Bayar hükümetinde Milli Eğitim Bakanı oldu. Refik Saydam ve Şükrü Saraçoğlu hükümetlerinde de bakanlık görevini sürdürdü. Hasan ali Yücel döneminin Milli Eğitim Bakanlığı'nm en parlak dönemlerinden olduğu kaydedilir. Üniversite reformu Köy Enstitülerinin kurulması Tercüme Bürosu'nun kurularak dünya klasiklerinin Türkçeye çevrilmesi resmi ve telifli ilk Türkçe ansiklopedi olan Türk Ansiklopedisi'nin ön çalışmaları onun bakanlığı döneminde gerçekleşti. Devlet Konservatuvan'nın kurulmasında Türkiye'nin UNESCO'ya girişinde Üniversiteler Yasası'nın çıkartılmasında önemli katkıları oldu. 5 Ağustos 1946'da 7 yıl 5 ay sürdürdüğü Milli Eğitim Bakanlığı görevinden istifa ederek gazeteciliğe döndü. 1956'da Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'nıkurdu ve yönetimini üstlendi. 26 Şubat 1961'de vefat etti.
 • Açıklama
  • Hasan ali Yücel'in 17 Şubat 1947'de Demokrat Parti istanbul İl Başkanı Kenan Öner aleyhine açtığı hakaret davası 2 yıl 10 ay 5 gün sürdü. Mahkemeye sunduğu iddiaları DAVAM adlı kitapta toplayan Hasan ali Yücel dava haklılığının tespitiyle sonuçlandıktan sonra dosyadaki dikkati çekici evrakları DaVALAR VE NETİCELERİ adlı kitabında bir araya getirdi. Bu kitap davanın iddianamesi kararları ve temyiz layihalarını bir araya getiren tarihsel bir belge niteliğindedir. Dava sürerken Kenan Öner'in gösterdiği kimi tanıklar hakkında ifadelerinde geçen cümleler yazılı ve sözlü beyanları dolayısıyla yeni davalar açılmıştır. Bu davalara ait iddianame karar ve temyiz layihaları da DAVALAR VE NETİCELERİ'nde yer almaktadır. Hasan ali Yücel 1897 1961 Öğretmen eski Milli Eğitim Bakanı Köy Enstitülerinin kurucusu. 16 Aralık 1897'de İstanbul'da doğdu. Sırasıyla Mekteb i Osmani Vefa İdadisi Darülmuallimin i aliye'de Yüksek Öğretmen Okulu öğrenim gördü. 1922'de öğretmenliğe başladı. 1932 yılında Dolmabahçe'de toplanan Dil Kurultayı'nın ardından Türk Dili Tetkik Cemiyeti'nin Türk Dil Kurumu etimoloji kolu başkanlığına getirildi. 28 Aralık 1938'de 2. Celal Bayar hükümetinde Milli Eğitim Bakanı oldu. Refik Saydam ve Şükrü Saraçoğlu hükümetlerinde de bakanlık görevini sürdürdü. Hasan ali Yücel döneminin Milli Eğitim Bakanlığı'nm en parlak dönemlerinden olduğu kaydedilir. Üniversite reformu Köy Enstitülerinin kurulması Tercüme Bürosu'nun kurularak dünya klasiklerinin Türkçeye çevrilmesi resmi ve telifli ilk Türkçe ansiklopedi olan Türk Ansiklopedisi'nin ön çalışmaları onun bakanlığı döneminde gerçekleşti. Devlet Konservatuvan'nın kurulmasında Türkiye'nin UNESCO'ya girişinde Üniversiteler Yasası'nın çıkartılmasında önemli katkıları oldu. 5 Ağustos 1946'da 7 yıl 5 ay sürdürdüğü Milli Eğitim Bakanlığı görevinden istifa ederek gazeteciliğe döndü. 1956'da Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'nıkurdu ve yönetimini üstlendi. 26 Şubat 1961'de vefat etti.
   Stok Kodu
   :
   9786053604129
   Boyut
   :
   14x20
   Sayfa Sayısı
   :
   286 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Basım Tarihi
   :
   2011
   Kapak Türü
   :
   Karton
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat