Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Danişmend Oğulları Devleti'nin Bilimsel ve Kültürel Mirası Mikail Bayr Danişmend Oğulları Devleti'nin Bilimsel ve Kültürel Mirası Mikail Bayr

#smrgSAHAFDanişmend Oğulları Devleti'nin Bilimsel ve Kültürel Mirası

Liste Fiyatı : 0,00
Danişmend Oğulları Devleti'nin Bilimsel ve Kültürel Mirası
Danişmend Oğulları Devleti'nin Bilimsel ve Kültürel Mirası #smrgSAHAF
NKM Nüve Kültür Merkezi
0.00
Danişmend Oğulları bilge bir aileden gelmektedir. Kurdukları devlete ‘'Danişmendiye'' denmesi de bundandır. Mu'tezile mezhebinde oldukları için tabii ilimlere büyük önem atfetmişler ve bu ilimlerde isim yapmış bilim ve fikir adamlarını ülkelerine celp etmişler ve onlara medreseler inşa ederek eserler yazmalarına ve fikir üretmelerine vesile olmuşlardır. Danişmend Oğulları'nın Kayseri şehir muhafızı İbnü'l- Kemal diye ünlenen İlyas b. Ahmed adlı zat Danişmend Oğulları Devleti'nin kurucusu Melik Ahmed Gazi'ye sunduğu ‘'Keşfü'l- Akabe'' adlı astronomiye dair eserinin önsözünde Melik Ahmed Gazi hakkında: ‘'Pekçok filozoflar ve faziletli kişiler ve dünyanın dört bir yanından akliyeciler o yüce zata yöneldiler ve her biri sahip oldukları ilimleri yaymaları ve uygulamaları nisbetinde o hazretin cömertlik denizinden pay almaktalar'' demek suretiyle bu gerçeği ifade etmektedir.
 • Açıklama
  • Danişmend Oğulları bilge bir aileden gelmektedir. Kurdukları devlete ‘'Danişmendiye'' denmesi de bundandır. Mu'tezile mezhebinde oldukları için tabii ilimlere büyük önem atfetmişler ve bu ilimlerde isim yapmış bilim ve fikir adamlarını ülkelerine celp etmişler ve onlara medreseler inşa ederek eserler yazmalarına ve fikir üretmelerine vesile olmuşlardır. Danişmend Oğulları'nın Kayseri şehir muhafızı İbnü'l- Kemal diye ünlenen İlyas b. Ahmed adlı zat Danişmend Oğulları Devleti'nin kurucusu Melik Ahmed Gazi'ye sunduğu ‘'Keşfü'l- Akabe'' adlı astronomiye dair eserinin önsözünde Melik Ahmed Gazi hakkında: ‘'Pekçok filozoflar ve faziletli kişiler ve dünyanın dört bir yanından akliyeciler o yüce zata yöneldiler ve her biri sahip oldukları ilimleri yaymaları ve uygulamaları nisbetinde o hazretin cömertlik denizinden pay almaktalar'' demek suretiyle bu gerçeği ifade etmektedir.
   Stok Kodu
   :
   303110607
   Boyut
   :
   11x21
   Sayfa Sayısı
   :
   114 s.
   Basım Yeri
   :
   Konya
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2009
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   1. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat