Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
303083599
83599
Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası
Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası #smrgSAHAF
Nobel Akademik Yayıncılık
0.00
İkinci Dünya Savaşı sonrasında Avrupa'nın iktisadi, siyasi ve askeri açıdan bütünleşme çabaları iktisadi anlamda başarıya ulaşmış, siyasi ve askeri anlamdaki bütünleşme gayreti ise ancak Soğuk Savaş sonrasında ivme kazanabilmiştir. Soğuk Savaş'ın sona ermesi ile beraber Amerika Birleşik Devletleri'nin tek başına dünya düzenini belirleyen dev bir güç olarak ortaya çıkması, Avrupa Birliği'nin çok taraflı bir dünya oluşturma gayreti içine girmesine ve Avrupa bütünleşmesinin özellikle siyasi ve askeri manada da gelişmesinin bir öncelik olarak belirlenmesine yol açmıştır. Bu çerçevede, önce siyasi birliğin sağlanması için faaliyetlerde bulunmuş, buna paralel olarak siyasi iradeyi destekleyebilecek bir askeri gücün oluşturulması için çaba sarf edilmiştir. Bu çabaların bir sonucu olarak Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası ( AGSP ) adı altında Avrupa Birliği'nin siyasi kararlarını destekleyebilecek nitelikte bir askeri gücün oluşturulmasına başlanmıştır. Bu çalışma, Avrupa birliği'nin bu çabasını tarihi gelişmesini incelemeye gayret etmek üzere hazırlanmıştır. Bu kapsamda, Avrupa Birliği'nin ortak güvenlik savunma politikasının oluşum süreci derinlemesine irdelenmiş ve bu sürecin başta dünya güvenliği olmak üzere, Türkiye'nin dış politikası ve güvenliği ile Türkiye-AB ilişkilerine etkilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır.
 • Açıklama
  • İkinci Dünya Savaşı sonrasında Avrupa'nın iktisadi, siyasi ve askeri açıdan bütünleşme çabaları iktisadi anlamda başarıya ulaşmış, siyasi ve askeri anlamdaki bütünleşme gayreti ise ancak Soğuk Savaş sonrasında ivme kazanabilmiştir. Soğuk Savaş'ın sona ermesi ile beraber Amerika Birleşik Devletleri'nin tek başına dünya düzenini belirleyen dev bir güç olarak ortaya çıkması, Avrupa Birliği'nin çok taraflı bir dünya oluşturma gayreti içine girmesine ve Avrupa bütünleşmesinin özellikle siyasi ve askeri manada da gelişmesinin bir öncelik olarak belirlenmesine yol açmıştır. Bu çerçevede, önce siyasi birliğin sağlanması için faaliyetlerde bulunmuş, buna paralel olarak siyasi iradeyi destekleyebilecek bir askeri gücün oluşturulması için çaba sarf edilmiştir. Bu çabaların bir sonucu olarak Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası ( AGSP ) adı altında Avrupa Birliği'nin siyasi kararlarını destekleyebilecek nitelikte bir askeri gücün oluşturulmasına başlanmıştır. Bu çalışma, Avrupa birliği'nin bu çabasını tarihi gelişmesini incelemeye gayret etmek üzere hazırlanmıştır. Bu kapsamda, Avrupa Birliği'nin ortak güvenlik savunma politikasının oluşum süreci derinlemesine irdelenmiş ve bu sürecin başta dünya güvenliği olmak üzere, Türkiye'nin dış politikası ve güvenliği ile Türkiye-AB ilişkilerine etkilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır.
   Stok Kodu
   :
   303083599
   Boyut
   :
   14x20
   Sayfa Sayısı
   :
   211 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2007
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   1. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   83599    Türker    Haşim     Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası     Nobel Akademik Yayıncılık        #smrgTELİF    Politika / Siyaset                               
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat