Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
1938 Harp Okulu Olayı ve Nâzım Hikmet: Faşizmin Azmaya Başladığı Yılla

#smrgSAHAF1938 Harp Okulu Olayı ve Nâzım Hikmet: Faşizmin Azmaya Başladığı Yıllarda Bir Avuç Harp Okulu Öğrencisi Nasıl Ezilmişti?

Liste Fiyatı : 0,00
303039696
39696
1938 Harp Okulu Olayı ve Nâzım Hikmet: Faşizmin Azmaya Başladığı Yıllarda Bir Avuç Harp Okulu Öğrencisi Nasıl Ezilmişti?
1938 Harp Okulu Olayı ve Nâzım Hikmet: Faşizmin Azmaya Başladığı Yıllarda Bir Avuç Harp Okulu Öğrencisi Nasıl Ezilmişti? #smrgSAHAF
0.00
O zamanlar, ta 1938'lerde, Alman Faşizmi azgın bir hale gelmişti. Orta Doğu'da tam bir egemenlik kurmuştu. Harp Okulunda kitap okumaya meraklı bir avuç genç, Irkçı ve Turancı bir başka öğrenci grubunun hışmına uğradı. Harp Okulu, Ankara allak bullak oldu. Bugün yarın darağaçları kurulacakmış gibi bir hava esti ortalıkta. Sorgular sualler, mahkemeler derken, bu çocuklar, kabahatli kabahatsiz, gürültüye gittiler. Bunlar içinde, sosyalist fikirler taşımak şöyle dursun, dünyadan habersiz olanlar bile vardı. Ama bu olayı asıl acı yanı, o zaman 37 yaşında olan şair Nazım Hikmet'in bu gençlerin varlığından bile haberi yokken, tevkif edilerek onlarla birlikte muhakeme edilmesi ve 15 yıla mahkum olmasıdır. (Arka Kapaktan)
 • Açıklama
  • O zamanlar, ta 1938'lerde, Alman Faşizmi azgın bir hale gelmişti. Orta Doğu'da tam bir egemenlik kurmuştu. Harp Okulunda kitap okumaya meraklı bir avuç genç, Irkçı ve Turancı bir başka öğrenci grubunun hışmına uğradı. Harp Okulu, Ankara allak bullak oldu. Bugün yarın darağaçları kurulacakmış gibi bir hava esti ortalıkta. Sorgular sualler, mahkemeler derken, bu çocuklar, kabahatli kabahatsiz, gürültüye gittiler. Bunlar içinde, sosyalist fikirler taşımak şöyle dursun, dünyadan habersiz olanlar bile vardı. Ama bu olayı asıl acı yanı, o zaman 37 yaşında olan şair Nazım Hikmet'in bu gençlerin varlığından bile haberi yokken, tevkif edilerek onlarla birlikte muhakeme edilmesi ve 15 yıla mahkum olmasıdır. (Arka Kapaktan)
   Stok Kodu
   :
   303039696
   Boyut
   :
   14x20
   Sayfa Sayısı
   :
   187 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   2
   Basım Tarihi
   :
   1967
   Kapak Türü
   :
   Karton
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat