Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
303118379
118379
Yeni Roman
Yeni Roman #smrgSAHAF
Ara Yayıncılık
0.00
Alain Robbe Grillet yazarlığı ve yayıncılığıyla, edebiyat dünyasının “kardinalleri” tarafından uzun yıllar önce kutsandı: O, “Yeni Roman”ın papası. Jean Ricardou, Claude Ollier, Nathalie Sarraute, Claude Simon, Marguerite Duras, Michel Butor, hatta sonradan farklı bir zemine kaysa da ilk başlarda Samuel Beckett'in dahil olduğu Yeni Roman akımı, her biri kendi çizgisinde yürüyen yazarları bir araya getiriyordu. Ortak noktaları ise, geleneksel edebiyata yönelik eleştirel bakış ve yenilikti. Geleneksel romanın kurgusunu, insana yaklaşımını, gerçeksiliğin değerini masaya yatıran bu yazarlar ellili yıllarda, Jérôme Lindon'un İkinci Dünya Savaşı sırasında, illegal olarak kurduğu Editions de Minuit'de kendilerine yer buldular. Editörleri ise Alain Robbe-Grillet'ydi. (Saadet Özen)
 • Açıklama
  • Alain Robbe Grillet yazarlığı ve yayıncılığıyla, edebiyat dünyasının “kardinalleri” tarafından uzun yıllar önce kutsandı: O, “Yeni Roman”ın papası. Jean Ricardou, Claude Ollier, Nathalie Sarraute, Claude Simon, Marguerite Duras, Michel Butor, hatta sonradan farklı bir zemine kaysa da ilk başlarda Samuel Beckett'in dahil olduğu Yeni Roman akımı, her biri kendi çizgisinde yürüyen yazarları bir araya getiriyordu. Ortak noktaları ise, geleneksel edebiyata yönelik eleştirel bakış ve yenilikti. Geleneksel romanın kurgusunu, insana yaklaşımını, gerçeksiliğin değerini masaya yatıran bu yazarlar ellili yıllarda, Jérôme Lindon'un İkinci Dünya Savaşı sırasında, illegal olarak kurduğu Editions de Minuit'de kendilerine yer buldular. Editörleri ise Alain Robbe-Grillet'ydi. (Saadet Özen)
   Stok Kodu
   :
   303118379
   Boyut
   :
   14x20
   Sayfa Sayısı
   :
   143 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   1989
   Çeviren
   :
   Asım Bezirci
   Kapak Türü
   :
   Karton
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   118379    Alain Robbe Grillet    Yeni Roman     Ara Yayıncılık        #smrgÇEVİRİ    Deneme / Eleştiri    Fransız Edebiyatı                           
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat