Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Uygarlık Süreci 2: Sosyo - Oluşumsal ve Psiko - Oluşumsal İncelemeler Uygarlık Süreci 2: Sosyo - Oluşumsal ve Psiko - Oluşumsal İncelemeler

#smrgKİTABEVİUygarlık Süreci 2: Sosyo - Oluşumsal ve Psiko - Oluşumsal İncelemeler

Liste Fiyatı : 0,00
9789750500459
139502
Uygarlık Süreci 2: Sosyo - Oluşumsal ve Psiko - Oluşumsal İncelemeler
Uygarlık Süreci 2: Sosyo - Oluşumsal ve Psiko - Oluşumsal İncelemeler #smrgKİTABEVİ
İletişim Yayınları
0.00
Norbert Elias'ın, modernleşme sürecine ilişkin literatürün klasiklerinden olan ‘Uygarlık Süreci'nin 2. cildi, konusunun daha genel düzeyde bir tarihsel yorumuna yoğunlaşmaktadır. Elias, başyapıtının bu cildinde, uygarlık sürecinin Ortaçağ boyunca ‘sosyo - oluşumunu', yani, uygar davranış kalıplarının oluşumuna zemin hazırlayan siyasal, iktisadi ve toplumsal dönüşümleri ele alıyor. Bu dönüşümün ana unsurlarını özetlersek: Vergi ve güç tekelinin oluşması... Böylelikle devlet yapılarının merkezileşmesi... Saraylı toplumu içinde gelişen ‘kibarlığın', ‘nezih/iyi toplum'un yaygınlaşarak ‘halka inmesi'... Şiddeti ve ‘yoğun duyguları' kontrol altına almaya dönük davranışın, ‘kendini tutma' alışkanlığının kökleşmesi... Bu arada kadınlara davranışın yavaş yavaş ‘barbarlıktan' uzaklaşması... Kitapta sözkonusu edilen değişimlerin anlatımında ‘yavaşlık' sıfatının çok sık kullanıldığı dikkat çekecektir. Elias, modernleşme sürecinin ve uygarlaşmanın, ‘yavaş yavaş' ilerleyen bir süreç olduğunu özellikle vurgular. Aynı zamanda, bitimsiz, belki de tamamlanmayacak bir süreç olduğunu ve bu sürecin henüz erken bir aşamasında bulunduğumuzu da... (Arka Kapak)
 • Açıklama
  • Norbert Elias'ın, modernleşme sürecine ilişkin literatürün klasiklerinden olan ‘Uygarlık Süreci'nin 2. cildi, konusunun daha genel düzeyde bir tarihsel yorumuna yoğunlaşmaktadır. Elias, başyapıtının bu cildinde, uygarlık sürecinin Ortaçağ boyunca ‘sosyo - oluşumunu', yani, uygar davranış kalıplarının oluşumuna zemin hazırlayan siyasal, iktisadi ve toplumsal dönüşümleri ele alıyor. Bu dönüşümün ana unsurlarını özetlersek: Vergi ve güç tekelinin oluşması... Böylelikle devlet yapılarının merkezileşmesi... Saraylı toplumu içinde gelişen ‘kibarlığın', ‘nezih/iyi toplum'un yaygınlaşarak ‘halka inmesi'... Şiddeti ve ‘yoğun duyguları' kontrol altına almaya dönük davranışın, ‘kendini tutma' alışkanlığının kökleşmesi... Bu arada kadınlara davranışın yavaş yavaş ‘barbarlıktan' uzaklaşması... Kitapta sözkonusu edilen değişimlerin anlatımında ‘yavaşlık' sıfatının çok sık kullanıldığı dikkat çekecektir. Elias, modernleşme sürecinin ve uygarlaşmanın, ‘yavaş yavaş' ilerleyen bir süreç olduğunu özellikle vurgular. Aynı zamanda, bitimsiz, belki de tamamlanmayacak bir süreç olduğunu ve bu sürecin henüz erken bir aşamasında bulunduğumuzu da... (Arka Kapak)
   Stok Kodu
   :
   9789750500459
   Boyut
   :
   14x20
   Sayfa Sayısı
   :
   458 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   5
   Basım Tarihi
   :
   2013
   Çeviren
   :
   Erol Özbek
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat