Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
9789751604200
8364
Türk Yazı Devrimi
Türk Yazı Devrimi #smrgKİTABEVİ
TTK Türk Tarih Kurumu
0.00
Bu kitapta, konuya tarihçi gözü ile bakılmalıdır. Bu büyük devrim tarihi bir olay olarak ele alınmakta ve tarih içindeki yerine oturtulmaya çalışıkmaktadır. "Geçmişe Toplu Bakış" başlığını taşıyan birinci bölümde, Türklerin tarih içinde kullanmış oldukları eski yazılardan bugünkü yazımızın alınmasına kadar geçen uzun dönem özetlenmektedir. Eski yazılara kısaca değinildikten sonra 19. yüzyılda yazı ile ilgili gelişmeler üzerinde durulmaktadır. Tanzimat ve Meşrutiyet dönemlerinin yazı tartışmalarına genişçe yer verilmektedir. Yer yer yayımlanmış arşiv belgeleri de kullanılarak konuya yeni boyutlar getirilmeye çalışılmaktadır. (Önsöz'den)
 • Açıklama
  • Bu kitapta, konuya tarihçi gözü ile bakılmalıdır. Bu büyük devrim tarihi bir olay olarak ele alınmakta ve tarih içindeki yerine oturtulmaya çalışıkmaktadır. "Geçmişe Toplu Bakış" başlığını taşıyan birinci bölümde, Türklerin tarih içinde kullanmış oldukları eski yazılardan bugünkü yazımızın alınmasına kadar geçen uzun dönem özetlenmektedir. Eski yazılara kısaca değinildikten sonra 19. yüzyılda yazı ile ilgili gelişmeler üzerinde durulmaktadır. Tanzimat ve Meşrutiyet dönemlerinin yazı tartışmalarına genişçe yer verilmektedir. Yer yer yayımlanmış arşiv belgeleri de kullanılarak konuya yeni boyutlar getirilmeye çalışılmaktadır. (Önsöz'den)
   Stok Kodu
   :
   9789751604200
   Boyut
   :
   16x24
   Sayfa Sayısı
   :
   485 s
   Basım Yeri
   :
   Ankara
   Baskı
   :
   2
   Basım Tarihi
   :
   2008
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   8364    Bilal N. Şimşir    Türk Yazı Devrimi     TTK Türk Tarih Kurumu        #smrgTELİF    Dilbilim    Türk Dili    Türkçe                       
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat