Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
303146271
146271
Türk Mitolojisi
Türk Mitolojisi #smrgSAHAF
Örgün Yayınevi
0.00
"Türk Mitolojisi", otuz yılı aşkın bir çalışmanın ürünüdür. Bu kitabın yazarı Nurer Uğurlu, kitap ve makalelerinde okura kendi görüşlerini benimsetmekten çok, o sonuçlara varma yöntemini gösteren, araştırmalarında bir yandan sorunları çözerken, bir yandan da yeni sorunlar ortaya koyan; tarihçiliğin olayların kronolojik sıralamasından çok, onların ardındaki nedenleri araştırmak olduğunu vurgulayan ve Türk tarihini bir bütün olarak gören, edebiyat tarihini de kültür tarihinin bir alt bölümü olarak ele alan Ord. Prof. M. Fuad Köprülü'nün manevî öğrencisi olarak, bu ağır ve büyük sorumluluk taşıyan görevi yerine getirmeye çalışmıştır. Yazar, bilim ve insanlığın iyiye doğru gittiğine inananlardandır. İnsancıl Türk ulusalcılığının heyecanını yüreğinde ve kafasında taşımaktadır; ama tarihsel gerçeği ararken, herşeyden önce, bilimsel gerçeklerin araştırmacısı olduğunu da unutmamaktadır. Ord. Prof. M. Fuad Köprülü'nün şu sözleri bu kitabın yazarı için uyarıcı temel ilke sayılmıştır: "Edebiyat tarihine hevesli her Türk genci, henüz inşa malzemesinden hiçbiri bulunmayan bu büyük millî ve ilmî âbide için, izah edilen usuller dairesinde hiç olmazsa birer taş getirmeye çalışmalıdır; çünkü, vücûde gelecek bu muhteşem âbide, büyük ve şerefli Türk milletinin asırlar boyunca muhtelif muhitlerde geçirmiş olduğu fikrî ve hissî safhaları ve o muhtelif safhalarda kendini gösteren Türk millî dehasının vahdetini göstererek, istikbâldeki nesilleri ayni vahdet gayesine sevkedecektir. Türk edebiyatı tarihçisi için bundan daha asil ve mukaddes bir hedef nasıl tasavvur olunabilir!." (Tanıtım Bülteninden)
 • Açıklama
  • "Türk Mitolojisi", otuz yılı aşkın bir çalışmanın ürünüdür. Bu kitabın yazarı Nurer Uğurlu, kitap ve makalelerinde okura kendi görüşlerini benimsetmekten çok, o sonuçlara varma yöntemini gösteren, araştırmalarında bir yandan sorunları çözerken, bir yandan da yeni sorunlar ortaya koyan; tarihçiliğin olayların kronolojik sıralamasından çok, onların ardındaki nedenleri araştırmak olduğunu vurgulayan ve Türk tarihini bir bütün olarak gören, edebiyat tarihini de kültür tarihinin bir alt bölümü olarak ele alan Ord. Prof. M. Fuad Köprülü'nün manevî öğrencisi olarak, bu ağır ve büyük sorumluluk taşıyan görevi yerine getirmeye çalışmıştır. Yazar, bilim ve insanlığın iyiye doğru gittiğine inananlardandır. İnsancıl Türk ulusalcılığının heyecanını yüreğinde ve kafasında taşımaktadır; ama tarihsel gerçeği ararken, herşeyden önce, bilimsel gerçeklerin araştırmacısı olduğunu da unutmamaktadır. Ord. Prof. M. Fuad Köprülü'nün şu sözleri bu kitabın yazarı için uyarıcı temel ilke sayılmıştır: "Edebiyat tarihine hevesli her Türk genci, henüz inşa malzemesinden hiçbiri bulunmayan bu büyük millî ve ilmî âbide için, izah edilen usuller dairesinde hiç olmazsa birer taş getirmeye çalışmalıdır; çünkü, vücûde gelecek bu muhteşem âbide, büyük ve şerefli Türk milletinin asırlar boyunca muhtelif muhitlerde geçirmiş olduğu fikrî ve hissî safhaları ve o muhtelif safhalarda kendini gösteren Türk millî dehasının vahdetini göstererek, istikbâldeki nesilleri ayni vahdet gayesine sevkedecektir. Türk edebiyatı tarihçisi için bundan daha asil ve mukaddes bir hedef nasıl tasavvur olunabilir!." (Tanıtım Bülteninden)
   Stok Kodu
   :
   303146271
   Boyut
   :
   14x20
   Sayfa Sayısı
   :
   540 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2011
   Resimleyen
   :
   Karton Kapak
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   146271    Türk Mitolojisi     Örgün Yayınevi    Nurer Uğurlu    Mitoloji    Tarih    Araştırma    İnceleme                    Kültür Dizisi    9789757651918            9789757651918        #smrgSAHAF   
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat