Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%25
Türk Edebiyatında Mu'amma Ali Fuat Bilkan Türk Edebiyatında Mu'amma Ali Fuat Bilkan

#smrgKİTABEVİTürk Edebiyatında Mu'amma

Liste Fiyatı : 15,00
İndirimli Fiyat : 11,25
Kazancınız : 3,75
%25
Temin süresi 6 gündür.
9789753383288
9997
Türk Edebiyatında Mu'amma
Türk Edebiyatında Mu'amma #smrgKİTABEVİ
Akçağ Yayınları
11.25
Edebiyatımızda, bir ismin gizlenmesi şeklinde düzenlenmiş bilmecelere "mu'amma" denmiştir. Mu'ammalar, başlangıçta Allah'ın 99 ismi (esma-i hüsna) hakkında düzenlendiği halde, sonradan insan isimleri için de yazılmıştır. Ancak bazı divanların "mu'ammeyat" kısımlarında esma-i hüsna için söylenmiş mu'ammalar da yer almaktadır. Şairlerimiz, bu tür mu'ammaları bir saygı gereği olarak mu'ammeyat kısmının başına yerleştirmişlerdir. Mu'amma bir bakıma manzum bir oyun, bir bilmece türüdür. Bu bakımdan mu'amma yazmak bir şairlik işinden ziyade, bir zeka ve kabiliyet işidir. Buna benzer bir diğer tür de 'lugaz'dır. ancak lugazın herhangi bir şey hakkında yazılması mümkün iken, mu'amma sadece insan isimleri için yazılmaktadır. (Arka Kapak)
 • Açıklama
  • Edebiyatımızda, bir ismin gizlenmesi şeklinde düzenlenmiş bilmecelere "mu'amma" denmiştir. Mu'ammalar, başlangıçta Allah'ın 99 ismi (esma-i hüsna) hakkında düzenlendiği halde, sonradan insan isimleri için de yazılmıştır. Ancak bazı divanların "mu'ammeyat" kısımlarında esma-i hüsna için söylenmiş mu'ammalar da yer almaktadır. Şairlerimiz, bu tür mu'ammaları bir saygı gereği olarak mu'ammeyat kısmının başına yerleştirmişlerdir. Mu'amma bir bakıma manzum bir oyun, bir bilmece türüdür. Bu bakımdan mu'amma yazmak bir şairlik işinden ziyade, bir zeka ve kabiliyet işidir. Buna benzer bir diğer tür de 'lugaz'dır. ancak lugazın herhangi bir şey hakkında yazılması mümkün iken, mu'amma sadece insan isimleri için yazılmaktadır. (Arka Kapak)
   Stok Kodu
   :
   9789753383288
   Boyut
   :
   14x20
   Sayfa Sayısı
   :
   181 s.
   Basım Yeri
   :
   Ankara
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2000
   Kapak Türü
   :
   Karton
   Kağıt Türü
   :
   1. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   9997    Ali Fuat Bilkan    Türk Edebiyatında Mu'amma     Akçağ Yayınları        #smrgTELİF    Edebiyat    Divan Edebiyatı                           
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat