Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%15
Taşra ve Gezgin: Beldeleri, Yaylalarıyla Konya Zeki Oğuz Taşra ve Gezgin: Beldeleri, Yaylalarıyla Konya Zeki Oğuz

#smrgKİTABEVİTaşra ve Gezgin: Beldeleri, Yaylalarıyla Konya

Liste Fiyatı : 30,00
İndirimli Fiyat : 25,50
Kazancınız : 4,50
%15
Temin süresi 4 gündür.
9789758867554
64754
Taşra ve Gezgin: Beldeleri, Yaylalarıyla Konya
Taşra ve Gezgin: Beldeleri, Yaylalarıyla Konya #smrgKİTABEVİ
Çizgi Kitabevi Yayınları
25.50
Türk kültürünün temelinde göçerlik, yaylacılık var. Ta ota Asya yıllarına dayanıyor bu. Anadolu'ya gelince bir kısmı yerleşik durumageçmiş, bir kısmı ise göçerliği hala sürdürüyor. Hatta Anadolu'ya gelir gelmez yerleşik duruma geçmiş ama bir yanıyla göçerliği sürdüren dağ köylerimiz var. Kendilerine yörük demeseler bile yörük geleneklerini hala sürdürüyor bu köylülerimiz. Temel geçim kaynağı hayvancılık olan bu köylüler yoğun kış olmadığı sürece mallarına kış ağıllarında bakıyor, kuzular, oğlaklar burada doğup büyüyor, Hıdırellezden sonra sıcaklar artmaya başlayınca daha yükseklerde bulunan yaylalara göçüyorlar. Eylül sonuna doğru havalar soğumaya başlayınca, yalada alınan kayıtlar köyü götürülüyor. Güz seçimi ve koç katımından sonra sürü kış ağılına geri getiriliyor. 64754, Zeki Oğuz, Taşra ve Gezgin: Beldeleri, Yaylalarıyla Konya , Çizgi Kitabevi, , #smrgTELİF, Şehir, , , , , , , , 0 1 16x24 175 s. Konya 2005 1 Karton Kapak 1. Hamur Türkçe 4 0 64820 9789758867547 #smrgKİTABEVİ Toprak ve Gelenek: Konya Dağ Köyleri 99 28,00 15 TL 1 y Gezi / Seyahatname Zeki Oğuz Çizgi Kitabevi https://www.simurg.com.tr/u/resimler/64820.jpg Şubat ortalarından itibaren işler artmaya başlar. Koyun keçi gibi küçükbaş hayvanlar varsa kuzulamaya başlarlar. Nisanda bahçe, bağ işleri çıkar. Mandalların hazırlanması, bağların bellenmesi gerekir. Yayla zamanı yayladaki bütün işler kadının üzerindedir. Malların sağımı, yağ, peynir yapma, kuzuları emiştirme, çocuk yoksa kuzuları otlatma kadına düşer. Bazı kadınlar eve ek gelir temin etmek için yaylaya ıstar kurarak kilim, yolluk, heybe gibi şeyler dokuyarak hem ev ihtiyaçlarını temin eder hem de eve katkıda bulunurlar. Özellikle konar göçer yörük obaları toroslarda yaylaya çıktıklarında ıstarlarını mutlaka kurarlar ve günlük işleri bitince ıstarın başına otururlar. Taşkent ile Gevne arasındaki tepelerde gördüğüm bir yörük anası ile kızı sabah ve akşam serinliğinde ekin işliyorlar, öğle sıcağında, bir yaban armudunun altına kurdukları ıstarda kilim dokuyorlardı."
 • Açıklama
  • Türk kültürünün temelinde göçerlik, yaylacılık var. Ta ota Asya yıllarına dayanıyor bu. Anadolu'ya gelince bir kısmı yerleşik durumageçmiş, bir kısmı ise göçerliği hala sürdürüyor. Hatta Anadolu'ya gelir gelmez yerleşik duruma geçmiş ama bir yanıyla göçerliği sürdüren dağ köylerimiz var. Kendilerine yörük demeseler bile yörük geleneklerini hala sürdürüyor bu köylülerimiz. Temel geçim kaynağı hayvancılık olan bu köylüler yoğun kış olmadığı sürece mallarına kış ağıllarında bakıyor, kuzular, oğlaklar burada doğup büyüyor, Hıdırellezden sonra sıcaklar artmaya başlayınca daha yükseklerde bulunan yaylalara göçüyorlar. Eylül sonuna doğru havalar soğumaya başlayınca, yalada alınan kayıtlar köyü götürülüyor. Güz seçimi ve koç katımından sonra sürü kış ağılına geri getiriliyor. 64754, Zeki Oğuz, Taşra ve Gezgin: Beldeleri, Yaylalarıyla Konya , Çizgi Kitabevi, , #smrgTELİF, Şehir, , , , , , , , 0 1 16x24 175 s. Konya 2005 1 Karton Kapak 1. Hamur Türkçe 4 0 64820 9789758867547 #smrgKİTABEVİ Toprak ve Gelenek: Konya Dağ Köyleri 99 28,00 15 TL 1 y Gezi / Seyahatname Zeki Oğuz Çizgi Kitabevi https://www.simurg.com.tr/u/resimler/64820.jpg Şubat ortalarından itibaren işler artmaya başlar. Koyun keçi gibi küçükbaş hayvanlar varsa kuzulamaya başlarlar. Nisanda bahçe, bağ işleri çıkar. Mandalların hazırlanması, bağların bellenmesi gerekir. Yayla zamanı yayladaki bütün işler kadının üzerindedir. Malların sağımı, yağ, peynir yapma, kuzuları emiştirme, çocuk yoksa kuzuları otlatma kadına düşer. Bazı kadınlar eve ek gelir temin etmek için yaylaya ıstar kurarak kilim, yolluk, heybe gibi şeyler dokuyarak hem ev ihtiyaçlarını temin eder hem de eve katkıda bulunurlar. Özellikle konar göçer yörük obaları toroslarda yaylaya çıktıklarında ıstarlarını mutlaka kurarlar ve günlük işleri bitince ıstarın başına otururlar. Taşkent ile Gevne arasındaki tepelerde gördüğüm bir yörük anası ile kızı sabah ve akşam serinliğinde ekin işliyorlar, öğle sıcağında, bir yaban armudunun altına kurdukları ıstarda kilim dokuyorlardı."
   Stok Kodu
   :
   9789758867554
   Boyut
   :
   16x24
   Sayfa Sayısı
   :
   175 s.
   Basım Yeri
   :
   Konya
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2005
   Çeviren
   :
   Aslı Tohumcu
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   1. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   64754    Zeki Oğuz    Taşra ve Gezgin: Beldeleri    Yaylalarıyla Konya     Çizgi Kitabevi Yayınları        #smrgTELİF    Şehir                               
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat