Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Suç Teşkil Eden Fiillerin Övülmesi ve TCK. Nun 142 / 4 Maddesi İle İlg

#smrgSAHAFSuç Teşkil Eden Fiillerin Övülmesi ve TCK. Nun 142 / 4 Maddesi İle İlgili Ek Yargıtay Kararı ( İstanbul Hukuk Fakültesi Mecmuası Cilt: 33 Sayı: 3 - 4' den Ayrı Bası )

Liste Fiyatı : 0,00
303078540
78540
Suç Teşkil Eden Fiillerin Övülmesi ve TCK. Nun 142 / 4 Maddesi İle İlgili Ek Yargıtay Kararı ( İstanbul Hukuk Fakültesi Mecmuası Cilt: 33 Sayı: 3 - 4' den Ayrı Bası )
Suç Teşkil Eden Fiillerin Övülmesi ve TCK. Nun 142 / 4 Maddesi İle İlgili Ek Yargıtay Kararı ( İstanbul Hukuk Fakültesi Mecmuası Cilt: 33 Sayı: 3 - 4' den Ayrı Bası ) #smrgSAHAF
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Yayınları
0.00
Ceza Kanunumuzun muhtelif maddelerinde suç teşkil eden fiillerin övülmesini de suç sayan hükümler yer almış bulunmaktadır. Meselâ, Ceza Kanununun 312. maddesinde, kanunun cürüm saydığı bir fiili açıkça övmek, 153. maddesinde askeri vazifelere muhalif hareketleri "medhü istihsan" suç sayılmıştır. Aynı şekilde Türk Ceza Kanununun 142. maddesinin 4. fıkrasında da şu şekilde bir hüküm yer almış bulunmaktadır: Yukarıki fıkralarda yazılı fiilleri övenler, birinci ve ikinci fıkralarda yazılı hallerde beş yıla kadar ağır hapis ve üçüncü fıkrada yazılı halde altı aydan iki yıla kadar hapis cezaları ile cezalandırılırlar". Bu şekilde, 142. maddenin 4. fıkrası, aynı maddenin ilk üç fıkrasında yer almış bulunan, mevcut sınıf düzenini ve siyasi yapıyı, cumhuriyetçiliği ve demokratik siyasi hayat kuralını Anayasanın tanıdığı kamu hakları, milli duyguları koruyan bunlara karşı işenilen fiilleri, cezalandıran hareketleri övmeyi suç durumuna getirmiş bulunmaktadır. (Kitaptan)
 • Açıklama
  • Ceza Kanunumuzun muhtelif maddelerinde suç teşkil eden fiillerin övülmesini de suç sayan hükümler yer almış bulunmaktadır. Meselâ, Ceza Kanununun 312. maddesinde, kanunun cürüm saydığı bir fiili açıkça övmek, 153. maddesinde askeri vazifelere muhalif hareketleri "medhü istihsan" suç sayılmıştır. Aynı şekilde Türk Ceza Kanununun 142. maddesinin 4. fıkrasında da şu şekilde bir hüküm yer almış bulunmaktadır: Yukarıki fıkralarda yazılı fiilleri övenler, birinci ve ikinci fıkralarda yazılı hallerde beş yıla kadar ağır hapis ve üçüncü fıkrada yazılı halde altı aydan iki yıla kadar hapis cezaları ile cezalandırılırlar". Bu şekilde, 142. maddenin 4. fıkrası, aynı maddenin ilk üç fıkrasında yer almış bulunan, mevcut sınıf düzenini ve siyasi yapıyı, cumhuriyetçiliği ve demokratik siyasi hayat kuralını Anayasanın tanıdığı kamu hakları, milli duyguları koruyan bunlara karşı işenilen fiilleri, cezalandıran hareketleri övmeyi suç durumuna getirmiş bulunmaktadır. (Kitaptan)
   Stok Kodu
   :
   303078540
   Boyut
   :
   16x24
   Sayfa Sayısı
   :
   21 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   1968
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat