Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
303026550
26550
Söz ve Yazı
Söz ve Yazı
Telos Yayıncılık
0.00
'Aydın oluş, kişinin sahip olduğu bilgi donanımıyla ilgili değildir; bu bilgi, o kişinin mesleğini yapması için gereklidir. Aydın oluş, kişinin sahip olduğu özel ve genel bilgileri toplumsal, politik, ideolojik ve etik düzlemlerde doğru kullanımıyla ilgilidir. Kuşku, eleştiri ve ifade cesareti, aydının egemen ideolojiyle uzlaşmazlığını doğurur. Kurulu düzen için aydın 'tedirgin edici' bir yaratıktır. 'Büyüklük'ü seçen sanatçı, ünü, ödülü ve uzlaşmayı seçtiği için kurulu düzeni de seçmiştir; bu nedenle aydın değildir. Çünkü o, kendi 'ben'ini seçmiştir. Aydın sanatçı, 'büyük' sanatçının tersi değildir, zıddıdır.' Özdemir İnce, bu kitaptaki denemelerinde, 'söz ve yazı ile, mevcut gerçeği özgürlük adına eleştirmek' olarak tanımladığı aydın görevini yerine getiriyor.
 • Açıklama
  • 'Aydın oluş, kişinin sahip olduğu bilgi donanımıyla ilgili değildir; bu bilgi, o kişinin mesleğini yapması için gereklidir. Aydın oluş, kişinin sahip olduğu özel ve genel bilgileri toplumsal, politik, ideolojik ve etik düzlemlerde doğru kullanımıyla ilgilidir. Kuşku, eleştiri ve ifade cesareti, aydının egemen ideolojiyle uzlaşmazlığını doğurur. Kurulu düzen için aydın 'tedirgin edici' bir yaratıktır. 'Büyüklük'ü seçen sanatçı, ünü, ödülü ve uzlaşmayı seçtiği için kurulu düzeni de seçmiştir; bu nedenle aydın değildir. Çünkü o, kendi 'ben'ini seçmiştir. Aydın sanatçı, 'büyük' sanatçının tersi değildir, zıddıdır.' Özdemir İnce, bu kitaptaki denemelerinde, 'söz ve yazı ile, mevcut gerçeği özgürlük adına eleştirmek' olarak tanımladığı aydın görevini yerine getiriyor.
   Stok Kodu
   :
   303026550
   Boyut
   :
   12x19
   Sayfa Sayısı
   :
   190 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   1991
   Kapak Türü
   :
   Karton
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   26550    Telos Yayıncılık    Söz ve Yazı     Özdemir İnce            303026550        Deneme / Eleştiri    Çağdaş Türk Edebiyatı                           
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat