Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
303135860
135860
Sheppey
Sheppey #smrgSAHAF
MEB Milli Eğitim Bakanlığı
0.00
Somerset Maugham'ın piyes tekniği kusursuzdur. Birkaç kelimelik bir konuşma ile bir şahsın içini dışını anlatmak, bir karakteri başarı ile çizip karşımıza çıkarmak onun için işten bile değildir. Daha çok orta sınıf halkın üst tabakalarındakilerle meşgul olmayı sevmiş; onları tesadüfi bir müşahit gibi incelemiş; zaaflarını, boş gururlarını hicvetmiştir. Bilhassa ilk piyesleri -meselâ Lady Frederick -ince nükteler, zekice konuşmalarla tıklım tıklım doludur. Hattâ Lady Frederick'in ilk provalarında seyircileri boyuna güldürerek piyesin oynanmasını aksatacağından korktuğu için, rejisörün birçok satırları çıkarttığını söylerler. Mamafih piyeslerinde bizi kafamızın içinden sessizce güldüren konuşma ve olaylar kahkahadan katıltan konuşma ve olaylara nazaran daha çok yer tutar ve daha sık karşımıza çıkar; ki bunu da yazarın lehine kaydetmek herhalde yerinde olur.

Bu piyes Vahit Turhan'ın idaresinde İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Filolojisi Öğrencileri tarafından dilimize çevrilmiştir.

 • Açıklama
  • Somerset Maugham'ın piyes tekniği kusursuzdur. Birkaç kelimelik bir konuşma ile bir şahsın içini dışını anlatmak, bir karakteri başarı ile çizip karşımıza çıkarmak onun için işten bile değildir. Daha çok orta sınıf halkın üst tabakalarındakilerle meşgul olmayı sevmiş; onları tesadüfi bir müşahit gibi incelemiş; zaaflarını, boş gururlarını hicvetmiştir. Bilhassa ilk piyesleri -meselâ Lady Frederick -ince nükteler, zekice konuşmalarla tıklım tıklım doludur. Hattâ Lady Frederick'in ilk provalarında seyircileri boyuna güldürerek piyesin oynanmasını aksatacağından korktuğu için, rejisörün birçok satırları çıkarttığını söylerler. Mamafih piyeslerinde bizi kafamızın içinden sessizce güldüren konuşma ve olaylar kahkahadan katıltan konuşma ve olaylara nazaran daha çok yer tutar ve daha sık karşımıza çıkar; ki bunu da yazarın lehine kaydetmek herhalde yerinde olur.

   Bu piyes Vahit Turhan'ın idaresinde İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Filolojisi Öğrencileri tarafından dilimize çevrilmiştir.

   Stok Kodu
   :
   303135860
   Boyut
   :
   12x18
   Sayfa Sayısı
   :
   152 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   1946
   Çeviren
   :
   Vahit Turhan
   Kapak Türü
   :
   Karton
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   135860    William Somerset Maugham    Sheppey     MEB Milli Eğitim Bakanlığı        #smrgÇEVİRİ    Tiyatro    Oyun                           
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat