Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%30
Sevgili Aliye'm: Maliye Nazırı Cavid Bey'in Hapishane Mektupları ve Sa Sevgili Aliye'm: Maliye Nazırı Cavid Bey'in Hapishane Mektupları ve Sa

#smrgKİTABEVİSevgili Aliye'm: Maliye Nazırı Cavid Bey'in Hapishane Mektupları ve Savunmaları -

Liste Fiyatı : 40,00
İndirimli Fiyat : 28,00
Kazancınız : 12,00
%30
Temin süresi 4 gündür.
9789754100952
69811
Sevgili Aliye'm: Maliye Nazırı Cavid Bey'in Hapishane Mektupları ve Savunmaları -
Sevgili Aliye'm: Maliye Nazırı Cavid Bey'in Hapishane Mektupları ve Savunmaları - #smrgKİTABEVİ
Temel Yayınları
28.00
Meşrutiyetin ilânında yıldızı parlayan ve Maliye Nezaretinin maroken koltuğuna oturan Cavid Bey, İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin ilginç simalarından biridir. On yıllık Meşrutiyet döneminin altı yılı onun Maliye Nazırlığı ile geçmiştir. Mütarakede İsviçre'ye kaçarak 34 ay sürgün hayatı yaşayan, Cavid Bey yurda dönüşünde Atatürk ve Cumhuriyet kadrolarıyla anlaşmazlığa düşmüştür. Ne yazık ki 51 yıllık ömrünü Atatürk'e düzenlenen İzmir Suikastı ile noktalamış, yargılanıp idam edilmiştir. Elinizdeki kitapta, Cavid Bey'in siyasi görüşleri ve Cumhuriyet kadrolarıyla düştüğü anlaşmazlığın zihinsel arka planı üzerine geniş bir değerlendirme bulacaksınız. Esas olarak da, idama uzanan yargılama sürecinin arkasındaki trajediyi gözler önüne seren hapishane mektupları ve savunmaları verilerek, Cavid Bey'in insani yönü vurgulanmaktadır. Faciaya yürüyen politika kurbanı bir siyaset adamının normal yaşam ve aile özlemini dile getiren idam öncesi bu mektuplar, büyük bir aşkla bağlandığı eşi Aliye Hanım'a yazılmıştır. Kimlik ve kişiliğinin ironik çağrışımlarıyla dolu tarihi savunması ise trajik sonunu değiştirememiş, vicdanlara nüfuz edememiş, hicranını söndürememiştir. (Arka kapaktan)
 • Açıklama
  • Meşrutiyetin ilânında yıldızı parlayan ve Maliye Nezaretinin maroken koltuğuna oturan Cavid Bey, İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin ilginç simalarından biridir. On yıllık Meşrutiyet döneminin altı yılı onun Maliye Nazırlığı ile geçmiştir. Mütarakede İsviçre'ye kaçarak 34 ay sürgün hayatı yaşayan, Cavid Bey yurda dönüşünde Atatürk ve Cumhuriyet kadrolarıyla anlaşmazlığa düşmüştür. Ne yazık ki 51 yıllık ömrünü Atatürk'e düzenlenen İzmir Suikastı ile noktalamış, yargılanıp idam edilmiştir. Elinizdeki kitapta, Cavid Bey'in siyasi görüşleri ve Cumhuriyet kadrolarıyla düştüğü anlaşmazlığın zihinsel arka planı üzerine geniş bir değerlendirme bulacaksınız. Esas olarak da, idama uzanan yargılama sürecinin arkasındaki trajediyi gözler önüne seren hapishane mektupları ve savunmaları verilerek, Cavid Bey'in insani yönü vurgulanmaktadır. Faciaya yürüyen politika kurbanı bir siyaset adamının normal yaşam ve aile özlemini dile getiren idam öncesi bu mektuplar, büyük bir aşkla bağlandığı eşi Aliye Hanım'a yazılmıştır. Kimlik ve kişiliğinin ironik çağrışımlarıyla dolu tarihi savunması ise trajik sonunu değiştirememiş, vicdanlara nüfuz edememiş, hicranını söndürememiştir. (Arka kapaktan)
   Stok Kodu
   :
   9789754100952
   Boyut
   :
   14x20
   Sayfa Sayısı
   :
   293 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2006
   Çeviren
   :
   14x20
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat