Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
303089398
89398
Sesler ve Kurallar
Sesler ve Kurallar #smrgSAHAF
Der Yayınları
0.00
Kitap, standart Türkiye Türkçesi'nin sesçil düzeninin işlevsel yöntemle idelenebileceği bir yapıta giriş niteliğinedir. Amacı selerle ve ses-ötesi öğelerle ilgilenecek olanlara bu alanda yer alan kurallar bütününü, sesle ilgili çalışmaların ne denli eski, ne denli önemli olduğuu belirtmek. Bu çalışmalara kısaca değinmek, sesçil düzlemin diğer dil düzlemleri içerisinde ki yerini belirtmek, ses örgenlerinin tanımlamak, sesin oluşum sürecini ve oluşturulan sesin giderek sesbrimlerin özelliklerini incelemek, ilk yaklaşımda Tükçenin hemen bütün sesbirimlerini sunmak ancak sesbirimlerinin değişkeleri bulunduğunu vurgulamak, böylece greçekte bu sesbirimlerinin söz zincirinde dönüşüme uğrayabileceklerini söylemek, sesin algılanmasının sesbilimdeki yerini göstermek, doğru sesletme yöntemlerini sıralamak, bütün bu konularda yararlanılan terimleri kullanıma sunmaktır. (Önsözden)
 • Açıklama
  • Kitap, standart Türkiye Türkçesi'nin sesçil düzeninin işlevsel yöntemle idelenebileceği bir yapıta giriş niteliğinedir. Amacı selerle ve ses-ötesi öğelerle ilgilenecek olanlara bu alanda yer alan kurallar bütününü, sesle ilgili çalışmaların ne denli eski, ne denli önemli olduğuu belirtmek. Bu çalışmalara kısaca değinmek, sesçil düzlemin diğer dil düzlemleri içerisinde ki yerini belirtmek, ses örgenlerinin tanımlamak, sesin oluşum sürecini ve oluşturulan sesin giderek sesbrimlerin özelliklerini incelemek, ilk yaklaşımda Tükçenin hemen bütün sesbirimlerini sunmak ancak sesbirimlerinin değişkeleri bulunduğunu vurgulamak, böylece greçekte bu sesbirimlerinin söz zincirinde dönüşüme uğrayabileceklerini söylemek, sesin algılanmasının sesbilimdeki yerini göstermek, doğru sesletme yöntemlerini sıralamak, bütün bu konularda yararlanılan terimleri kullanıma sunmaktır. (Önsözden)
   Stok Kodu
   :
   303089398
   Boyut
   :
   16x24
   Sayfa Sayısı
   :
   159 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   1992
   Resimleyen
   :
   Karton Kapak
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   89398    Sesler ve Kurallar     Der Yayınları    Nükhet Güz    Dil / Dilbilgisi                        Der Yayınları: 105                9753530242        #smrgSAHAF   
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat