Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
303021109
21109
Sayılı Fırtınalar
Sayılı Fırtınalar #smrgSAHAF
A Yayınları
0.00
Ulunay'ın meşhur Sayılı Fırtınalar'ı, bilindiği gibi, İstanbul'un kabadayılarını anlatan bir sosyal tarih çalışması olarak da düşünülebilir. Kitaptan bir alıntı: “Takvimlerde nasıl, kırlangıç fırtınası, avandon fırtınası, çaylak fırtınası gibi sayılı fırtınalar varsa, İstanbul'da da o devirde üç sınıf sayılı fırtına vardı: Külhanbeyler, Tulumbacı kabadayıları, Efendi kabadayılar. Külhanbeyler makbul sayılmazdı. Hatta kabadayılar birini küçültmek isterlerse: ‘Külhanbey' derlerdi.”
 • Açıklama
  • Ulunay'ın meşhur Sayılı Fırtınalar'ı, bilindiği gibi, İstanbul'un kabadayılarını anlatan bir sosyal tarih çalışması olarak da düşünülebilir. Kitaptan bir alıntı: “Takvimlerde nasıl, kırlangıç fırtınası, avandon fırtınası, çaylak fırtınası gibi sayılı fırtınalar varsa, İstanbul'da da o devirde üç sınıf sayılı fırtına vardı: Külhanbeyler, Tulumbacı kabadayıları, Efendi kabadayılar. Külhanbeyler makbul sayılmazdı. Hatta kabadayılar birini küçültmek isterlerse: ‘Külhanbey' derlerdi.”
   Stok Kodu
   :
   303021109
   Boyut
   :
   14x20
   Sayfa Sayısı
   :
   384 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   1955
   Resimleyen
   :
   Ciltli
   Kapak Türü
   :
   Ciltli
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   21109    Sayılı Fırtınalar     A Yayınları    Refii Cevat Ulunay    Anı / Hatırat    Yeni Türk Edebiyatı    Sosyal Tarih    Şehir    İstanbul                                        #smrgSAHAF   
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat