Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Ruh ve Mana (Manevi Nefs) Metafiziği Kontra “Nietzsche” ve Kozmolojik

#smrgSAHAFRuh ve Mana (Manevi Nefs) Metafiziği Kontra “Nietzsche” ve Kozmolojik Nihilizm ( İnsan Ruhu, Hürriyet, Transsandans, Varlık ve Tanrı İdesi Üzerine kritik Bir Reflexion - Birinci Kısım)

Liste Fiyatı : 0,00
303074971
74971
Ruh ve Mana (Manevi Nefs) Metafiziği Kontra “Nietzsche” ve Kozmolojik Nihilizm ( İnsan Ruhu, Hürriyet, Transsandans, Varlık ve Tanrı İdesi Üzerine kritik Bir Reflexion - Birinci Kısım)
Ruh ve Mana (Manevi Nefs) Metafiziği Kontra “Nietzsche” ve Kozmolojik Nihilizm ( İnsan Ruhu, Hürriyet, Transsandans, Varlık ve Tanrı İdesi Üzerine kritik Bir Reflexion - Birinci Kısım) #smrgSAHAF
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Yayınları
0.00
Bu etüdde müdafaa edilen filozofik pozisyonlar, esasen, katıldığımız, inandığımız dünya, hayat ve insan anlayışının, belirli bir köşeden, tekrar ele alınıp umumî bir neticeye doğru geliştirilmesinden başka bir şey değildir. Etüdde, idealizmin, felsefenin normu ve ruhu olduğu tezi üzerinde, bilhassa, durulmuş, Eflâtun (Plato) felsefesiyle relâtivist görüş karşılaştırılmış ve bu karşılaştırmada Plâtonizm değerlendirilmiştir, insan ruhu (insanın manevî nefsi), daimî bir kriz içindedir. Bu kriz, ruhun, espirinin kendi krizidir; espirinin, devamlı olarak veyahut vakit vakit kendinden koparak, kendisi olmıyan şeylerle, meselâ maddeyle (maddî tabiat veya maddî hayatla), adetâ, ittifak ederek, yine kendisine karşı savaşmasından doğan bir krizdir bu! Espirinin, mahiyetinden doğan veya gelen, dialektik bir hareketi vardır. O, bu dialektik hareketinde, kendine karşı cephe alarak, kendi sükûnet hâline nihayet verip varhğmı sürdürmekte, kendini belli etmektedir. Muhakkak ki materyalizm, espirinin bir eseridir ve fonksiyonu da espirinin ana zemin olan dealizmi, daima.) canlı tutmaktır. Materyalizm, bize espiriyi hatırlatan br dikendir. Zaten, espiri olmadan, yani manevî nefs, peşin olarak, vazedilmeden yahut düşünen hürriyet olmadan, hiç bir felsefî istikamet izah edilemez (Kitaptan)
 • Açıklama
  • Bu etüdde müdafaa edilen filozofik pozisyonlar, esasen, katıldığımız, inandığımız dünya, hayat ve insan anlayışının, belirli bir köşeden, tekrar ele alınıp umumî bir neticeye doğru geliştirilmesinden başka bir şey değildir. Etüdde, idealizmin, felsefenin normu ve ruhu olduğu tezi üzerinde, bilhassa, durulmuş, Eflâtun (Plato) felsefesiyle relâtivist görüş karşılaştırılmış ve bu karşılaştırmada Plâtonizm değerlendirilmiştir, insan ruhu (insanın manevî nefsi), daimî bir kriz içindedir. Bu kriz, ruhun, espirinin kendi krizidir; espirinin, devamlı olarak veyahut vakit vakit kendinden koparak, kendisi olmıyan şeylerle, meselâ maddeyle (maddî tabiat veya maddî hayatla), adetâ, ittifak ederek, yine kendisine karşı savaşmasından doğan bir krizdir bu! Espirinin, mahiyetinden doğan veya gelen, dialektik bir hareketi vardır. O, bu dialektik hareketinde, kendine karşı cephe alarak, kendi sükûnet hâline nihayet verip varhğmı sürdürmekte, kendini belli etmektedir. Muhakkak ki materyalizm, espirinin bir eseridir ve fonksiyonu da espirinin ana zemin olan dealizmi, daima.) canlı tutmaktır. Materyalizm, bize espiriyi hatırlatan br dikendir. Zaten, espiri olmadan, yani manevî nefs, peşin olarak, vazedilmeden yahut düşünen hürriyet olmadan, hiç bir felsefî istikamet izah edilemez (Kitaptan)
   Stok Kodu
   :
   303074971
   Boyut
   :
   16x24
   Sayfa Sayısı
   :
   186 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   1978
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat