Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
303144994
144994
Resmi İdeoloji ve Türkiye
Resmi İdeoloji ve Türkiye
Siyah Beyaz
0.00
Türkiye'de resmi ideoloji, Osmanlı'nın yıkılışından hemen sonra sınıfsal egemenliğini sürdürmek isteyen bürokrat, asker, toprak ağası ve burjuvazinin ittifak halinde yeni bir devlet örgütlenmesine girişmeleriyle oluşturulmuştur. "Sınıfsız, imtiyazsız, kaynaşmış kitleyiz" söylemini esas alan resmi ideolojinin altı okta ifadesini bulan ilkeleri var olan somut halklar gerçekliğiyle örtüşemediği bugün gelinen noktada çok iyi görülmüştür. Resmi ideolojinin paradigmasıyla halk gerçekliğinin birbirinden farklı olması nedeniyle Türkiye'nin temel sorunları bu paradigmanın sınırlarını zorlamakta; ancak ne var ki; çağdaş uygarlığı amaçlayan bu ideoloji günümüzdeki temel sorunların kaynağı olmaya devam ederek tarihin akışını tersine çevirmeye alışmaktadır. Bugün de resmi ideoloji, çağın gerçeğini kavramamakta direnenlerin ellerinde karikatürize edilmektedir. Elinizdeki kitap Cumhuriyet döneminin kaynaklarına giderek bu çelişkiyi gözler önüne sermekte, güncele göndermeler yapmakta, bu ideolojinin temel değişmezlerini göstermektedir. Ayrıca, resmi ideolojinin Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Laiklik, İnkılapçılık, Milliyetçilik, Devletçilik ilkelerinin gerçekte neye tekabül ettiğini gözler önüne sererek resmi ideolojiye farklı bir bakış açısıyla bakmak isteyenlere geniş bir materyal de sunmaktadır. (Arka Kapak)
 • Açıklama
  • Türkiye'de resmi ideoloji, Osmanlı'nın yıkılışından hemen sonra sınıfsal egemenliğini sürdürmek isteyen bürokrat, asker, toprak ağası ve burjuvazinin ittifak halinde yeni bir devlet örgütlenmesine girişmeleriyle oluşturulmuştur. "Sınıfsız, imtiyazsız, kaynaşmış kitleyiz" söylemini esas alan resmi ideolojinin altı okta ifadesini bulan ilkeleri var olan somut halklar gerçekliğiyle örtüşemediği bugün gelinen noktada çok iyi görülmüştür. Resmi ideolojinin paradigmasıyla halk gerçekliğinin birbirinden farklı olması nedeniyle Türkiye'nin temel sorunları bu paradigmanın sınırlarını zorlamakta; ancak ne var ki; çağdaş uygarlığı amaçlayan bu ideoloji günümüzdeki temel sorunların kaynağı olmaya devam ederek tarihin akışını tersine çevirmeye alışmaktadır. Bugün de resmi ideoloji, çağın gerçeğini kavramamakta direnenlerin ellerinde karikatürize edilmektedir. Elinizdeki kitap Cumhuriyet döneminin kaynaklarına giderek bu çelişkiyi gözler önüne sermekte, güncele göndermeler yapmakta, bu ideolojinin temel değişmezlerini göstermektedir. Ayrıca, resmi ideolojinin Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Laiklik, İnkılapçılık, Milliyetçilik, Devletçilik ilkelerinin gerçekte neye tekabül ettiğini gözler önüne sererek resmi ideolojiye farklı bir bakış açısıyla bakmak isteyenlere geniş bir materyal de sunmaktadır. (Arka Kapak)
   Stok Kodu
   :
   303144994
   Boyut
   :
   14x21
   Sayfa Sayısı
   :
   418 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2007
   Kapak Türü
   :
   Karton
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   144994            303144994    9789944490146    Politika / Siyaset                                    Aletya Kütüphanesi: 6   
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat