Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Requiem / Duino Ağıtları Rainer Maria Rilke Requiem / Duino Ağıtları Rainer Maria Rilke

#smrgKİTABEVİRequiem / Duino Ağıtları

Liste Fiyatı : 0,00
9789754069037
166158
Requiem / Duino Ağıtları
Requiem / Duino Ağıtları #smrgKİTABEVİ
Cem Yayınevi
0.00
Rainer Maria Rilke'nin Bütün Şiirleri dizimizde on birinci kitap şarin iki başyapıtından ilki: Duino Ağıtları. Şairin daha önce yayınladığı Requiem şiirleriyle birlikte. Duino Ağıtları, ölüm bilinci yerine önü Tanrı güveni olan ve ardına bakmayan hayvan ile ölümsüz melek (kutsal kitap meleği değil, yıldızların ardındaki melek) arasındaki insanın, ölüm bilincinin acıları (Biz, savurganları acının) ve sıkıntılarıyla bir defalık (bir daha yinelenmeyen) -acı ülkesinin yıldızları olarak ölüme yükselinceye dek- yeryüzü yaşamının sayısız şiirsel yansımaları. Ve böylece sokuluyoruz ve üstesinden gelmek istiyoruz, onu kapsamak istiyoruz basit ellerimizde, taşan bakışta ve dilsiz yürekte. O olmak istiyoruz. -Kime vermeye? En iyisi hepsini tutmak her zaman... Ah, öte yana, eyvah, ne götürmeli oraya? Bakmayı değil, burada yavaştan öğrenilen, ve burada olmuş bir olayı değil. Hiç. Öyleyse acıları. Öyleyse her şeyden önce sıkıntıyı, öyleyse aşkın uzun deneyimini, -öyleyse yalnızca dile gelmeyeni. Ama daha sonra, yıldızların altında, ne olsun: onlar iyisi mi dile gelmesinler.
 • Açıklama
  • Rainer Maria Rilke'nin Bütün Şiirleri dizimizde on birinci kitap şarin iki başyapıtından ilki: Duino Ağıtları. Şairin daha önce yayınladığı Requiem şiirleriyle birlikte. Duino Ağıtları, ölüm bilinci yerine önü Tanrı güveni olan ve ardına bakmayan hayvan ile ölümsüz melek (kutsal kitap meleği değil, yıldızların ardındaki melek) arasındaki insanın, ölüm bilincinin acıları (Biz, savurganları acının) ve sıkıntılarıyla bir defalık (bir daha yinelenmeyen) -acı ülkesinin yıldızları olarak ölüme yükselinceye dek- yeryüzü yaşamının sayısız şiirsel yansımaları. Ve böylece sokuluyoruz ve üstesinden gelmek istiyoruz, onu kapsamak istiyoruz basit ellerimizde, taşan bakışta ve dilsiz yürekte. O olmak istiyoruz. -Kime vermeye? En iyisi hepsini tutmak her zaman... Ah, öte yana, eyvah, ne götürmeli oraya? Bakmayı değil, burada yavaştan öğrenilen, ve burada olmuş bir olayı değil. Hiç. Öyleyse acıları. Öyleyse her şeyden önce sıkıntıyı, öyleyse aşkın uzun deneyimini, -öyleyse yalnızca dile gelmeyeni. Ama daha sonra, yıldızların altında, ne olsun: onlar iyisi mi dile gelmesinler.
   Stok Kodu
   :
   9789754069037
   Boyut
   :
   14x20
   Sayfa Sayısı
   :
   120 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2011
   Kapak Türü
   :
   Karton
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   166158    Rainer Maria Rilke    Requiem / Duino Ağıtları     Cem Yayınevi        #smrgTELİF    Şiir    Avusturya Edebiyatı                           
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat