Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Prens Dimitrie Cantemir: Türk Musıkisi Bestekârı ve Nazariyatçısı Euge Prens Dimitrie Cantemir: Türk Musıkisi Bestekârı ve Nazariyatçısı Euge

#smrgSAHAFPrens Dimitrie Cantemir: Türk Musıkisi Bestekârı ve Nazariyatçısı

Liste Fiyatı : 0,00
303008612
8612
Prens Dimitrie Cantemir: Türk Musıkisi Bestekârı ve Nazariyatçısı
Prens Dimitrie Cantemir: Türk Musıkisi Bestekârı ve Nazariyatçısı #smrgSAHAF
Pan Kitap
0.00
Eugenia Popesce-Judetz etnomüzikolog ve sanat tarihçisidir. Asıl uzmanlık alanı Türk musıkisi kaynakları ve Osmanlı seyirlik sanatlarıdır. ABD'nin Pennsylvania eyaletindeki Pittsburgh Duquesne Üniversitesi'nde öğretim üyesi ve üniversite müzesinde sanat danışmanı olarak görevli bulunan yazar, Doğu Avrupa ile Türkiye'nin halk musikisi ve seyirlik sanatları hakkında dersler vermektedir. Türk musıkisi kaynakları ile Romen halk sanatları hakkında yayımlanmış çeşitli inceleme ve makaleleri vardır."Eugenia Popescu-Judetz Romence yazdığı, Dimitrie Cantemir-Cartea Stiintei Muzicii adlı geniş kapsamlı monografisini 1973'te yayımlamıştı. Elinizdeki kitap aynı konudaki ikinci eseri onun. Ama konu üzerindeki değerlendirmeleri ile, getirdiği yeni açılımlarla yeni bir eser bu. Popescu-Judetz monografisinde Kantemiroğlu derinlemesine incelemişti. Gene de bu konuda söyleyebileceği daha birçok şey vardı. Nitekim, çeşitli yayımlanan makalelerinde, özellikle son yıllarda çıkan denemelerinde Kantemiroğlu edvarının çeşitli yönlerini değişik bir açıdan ele aldığını, daha önce yeterince üzerinde durmadığı konuları açtığını görüyorduk. Örneğin, Türk Musıki Kültürlerinin Anlamları'nda (1996) yepyeni bir kavram olan "metinlerarası ilişki" kavramını ödünç alıp Osmanlı musıkisine uyarlamış, Kantemiroğlu'nun musıki metinlerinde gözlenen metinlerarası etkisini farklı bir açıdan göstermişti. Sadece geçen zaman değil, yeni kuramlar da yeni ufuklar açabilir, kuramın yeni terimleri, kavramları yeni bağlantılar, köprüler kurulmasını sağlayabilir; araştırma nesnesi böylece yeni bir ışık altında incelenebilir. Popescu-Judetz'in son çalışmalarında gördüğümüz şey de buydu; daha söyleyebileceği sözler vardı. Elinizdeki kitap Kantemiroğlu edvarının çeşitli yönlerine ilişkin değerlendirmeleriyle, üzerinde durduğu ayrıntılarla, getirdiği katkılarla bu beklentiyi boşa çıkarmıyor."
 • Açıklama
  • Eugenia Popesce-Judetz etnomüzikolog ve sanat tarihçisidir. Asıl uzmanlık alanı Türk musıkisi kaynakları ve Osmanlı seyirlik sanatlarıdır. ABD'nin Pennsylvania eyaletindeki Pittsburgh Duquesne Üniversitesi'nde öğretim üyesi ve üniversite müzesinde sanat danışmanı olarak görevli bulunan yazar, Doğu Avrupa ile Türkiye'nin halk musikisi ve seyirlik sanatları hakkında dersler vermektedir. Türk musıkisi kaynakları ile Romen halk sanatları hakkında yayımlanmış çeşitli inceleme ve makaleleri vardır."Eugenia Popescu-Judetz Romence yazdığı, Dimitrie Cantemir-Cartea Stiintei Muzicii adlı geniş kapsamlı monografisini 1973'te yayımlamıştı. Elinizdeki kitap aynı konudaki ikinci eseri onun. Ama konu üzerindeki değerlendirmeleri ile, getirdiği yeni açılımlarla yeni bir eser bu. Popescu-Judetz monografisinde Kantemiroğlu derinlemesine incelemişti. Gene de bu konuda söyleyebileceği daha birçok şey vardı. Nitekim, çeşitli yayımlanan makalelerinde, özellikle son yıllarda çıkan denemelerinde Kantemiroğlu edvarının çeşitli yönlerini değişik bir açıdan ele aldığını, daha önce yeterince üzerinde durmadığı konuları açtığını görüyorduk. Örneğin, Türk Musıki Kültürlerinin Anlamları'nda (1996) yepyeni bir kavram olan "metinlerarası ilişki" kavramını ödünç alıp Osmanlı musıkisine uyarlamış, Kantemiroğlu'nun musıki metinlerinde gözlenen metinlerarası etkisini farklı bir açıdan göstermişti. Sadece geçen zaman değil, yeni kuramlar da yeni ufuklar açabilir, kuramın yeni terimleri, kavramları yeni bağlantılar, köprüler kurulmasını sağlayabilir; araştırma nesnesi böylece yeni bir ışık altında incelenebilir. Popescu-Judetz'in son çalışmalarında gördüğümüz şey de buydu; daha söyleyebileceği sözler vardı. Elinizdeki kitap Kantemiroğlu edvarının çeşitli yönlerine ilişkin değerlendirmeleriyle, üzerinde durduğu ayrıntılarla, getirdiği katkılarla bu beklentiyi boşa çıkarmıyor."
   Stok Kodu
   :
   303008612
   Boyut
   :
   16x24
   Sayfa Sayısı
   :
   216 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2000
   Çeviren
   :
   Selçuk Alimdar
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat