Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
303143360
143360
Paradigma Felsefe Sözlüğü
Paradigma Felsefe Sözlüğü
Paradigma Yayınları
0.00
Bilginin dostlarının dostları sözlüklerdir. Okumanın yalnızlaşmak olduğu düşünülürse, insana okuma faaliyeti sırasında, sözlüğü ya da sözlükleri dışında hiç kimse yardım edemez. Sözlük okuyucunun, deyim yerindeyse, kitab - ı mukaddesidir. "Kamusu olmayanın namusu olmaz" deyişinin sebebi hikmeti de bu olmalıdır. Elinizdeki iyi bir sözlüğünüz yoksa, bir disiplini, hele hele bütün disiplinlerin anası olan felsefeyi nasıl anlayabilir ve ne hakla "entelektüel dürüstlük"ten söz edebilirsiniz? Çünkü fesefe bilmek, felsefenin ve fizolofların dilini bilmek ve bu dili kullanabilmektir. Ahmet Cevizci'nin büyük emek harcayarak titizlikle hazırlamış olduğu Paradigma Felsefe Sözlüğü, yalnızca felsfe öğrencileri ve meslekten felsefeciler için onsuz olunamaz bir referans kitabı değil, aynı zamanda genel olarak düşünce ile ilgili herkes için vazgeçilemez bir kaynak kitap olma özelliğine sahiptir. Kaldı ki, günümüzde iyi bir felsefe sözlüğüne sahip olunmaksızın sosyoloji, psikoloji, iktisat, tarih, siyaset bilimi, edebiyat ve benzeri alanlarda sağlıklı adımlar atmak mümkün değildir. Paradigma Felsefe Sözlüğü'nde felsefenin yüzlerce yıllık birikimine katkıda bulunan, en eskisinden en yenisine bütün filozof, akım, okul ve terimler yer almaktadır. İlk ve Ortaçağ felsefesinden modern ve çağdaş düşünceye, Hıristiyan felsefesinden İslam, Hint ve Çin felsefesine, Stoacılıktan Frankfurt Okuluna, modern düşünceden postmodern düşünceye, pozitivizmden fenomenoloji, varoluşçuluk,hermeneutik, feminizm ve günümüzün postist düşünce akımlarına kadar çok geniş bir entelektüel yelpazeyi ele alan Paradigma Felsefe Sözlüğü Thales'ten Heidegger, Jacques Derrida ve Richard Rorty'ye yüzlerce filozofun eserleri ve düşünceleriyle ilgili bilgi ve açıklamalayla 4000'den fazla felsefi, sosyolojik, psikolojik ve politik terim ve kavramın ayrıntılı tanımını vermektedir. Genel felsefe terimleri yanında, epistemoloji, mantık- metafizik, etik, bilim felsefesi, din felsefesi, estetik, edebiyat felsefesi, hukuk felsefesi ve siyaset felsefesiyle ilgili terim ve akımlara da yer veren sözlük, tanımlanan maddelerin altına eklenmiş mini bibliyografyalarla da temel felsefe eserlerinin ciddi bir listesini içermektedir. Sözlüğün sonunda yer alan "Dizinler" de sözlüğün kullanımını önemli ölçüde kolaylaştıracak niteliktedir. Paradigma Felsefe Sözlüğü bu özellikleriyle, hiç kuşku yoktur ki, Türkiye'de yayınlanan felsefe sözlüklerinin en iyisi ve en büyüğüdür. (Arka Kapak)
 • Açıklama
  • Bilginin dostlarının dostları sözlüklerdir. Okumanın yalnızlaşmak olduğu düşünülürse, insana okuma faaliyeti sırasında, sözlüğü ya da sözlükleri dışında hiç kimse yardım edemez. Sözlük okuyucunun, deyim yerindeyse, kitab - ı mukaddesidir. "Kamusu olmayanın namusu olmaz" deyişinin sebebi hikmeti de bu olmalıdır. Elinizdeki iyi bir sözlüğünüz yoksa, bir disiplini, hele hele bütün disiplinlerin anası olan felsefeyi nasıl anlayabilir ve ne hakla "entelektüel dürüstlük"ten söz edebilirsiniz? Çünkü fesefe bilmek, felsefenin ve fizolofların dilini bilmek ve bu dili kullanabilmektir. Ahmet Cevizci'nin büyük emek harcayarak titizlikle hazırlamış olduğu Paradigma Felsefe Sözlüğü, yalnızca felsfe öğrencileri ve meslekten felsefeciler için onsuz olunamaz bir referans kitabı değil, aynı zamanda genel olarak düşünce ile ilgili herkes için vazgeçilemez bir kaynak kitap olma özelliğine sahiptir. Kaldı ki, günümüzde iyi bir felsefe sözlüğüne sahip olunmaksızın sosyoloji, psikoloji, iktisat, tarih, siyaset bilimi, edebiyat ve benzeri alanlarda sağlıklı adımlar atmak mümkün değildir. Paradigma Felsefe Sözlüğü'nde felsefenin yüzlerce yıllık birikimine katkıda bulunan, en eskisinden en yenisine bütün filozof, akım, okul ve terimler yer almaktadır. İlk ve Ortaçağ felsefesinden modern ve çağdaş düşünceye, Hıristiyan felsefesinden İslam, Hint ve Çin felsefesine, Stoacılıktan Frankfurt Okuluna, modern düşünceden postmodern düşünceye, pozitivizmden fenomenoloji, varoluşçuluk,hermeneutik, feminizm ve günümüzün postist düşünce akımlarına kadar çok geniş bir entelektüel yelpazeyi ele alan Paradigma Felsefe Sözlüğü Thales'ten Heidegger, Jacques Derrida ve Richard Rorty'ye yüzlerce filozofun eserleri ve düşünceleriyle ilgili bilgi ve açıklamalayla 4000'den fazla felsefi, sosyolojik, psikolojik ve politik terim ve kavramın ayrıntılı tanımını vermektedir. Genel felsefe terimleri yanında, epistemoloji, mantık- metafizik, etik, bilim felsefesi, din felsefesi, estetik, edebiyat felsefesi, hukuk felsefesi ve siyaset felsefesiyle ilgili terim ve akımlara da yer veren sözlük, tanımlanan maddelerin altına eklenmiş mini bibliyografyalarla da temel felsefe eserlerinin ciddi bir listesini içermektedir. Sözlüğün sonunda yer alan "Dizinler" de sözlüğün kullanımını önemli ölçüde kolaylaştıracak niteliktedir. Paradigma Felsefe Sözlüğü bu özellikleriyle, hiç kuşku yoktur ki, Türkiye'de yayınlanan felsefe sözlüklerinin en iyisi ve en büyüğüdür. (Arka Kapak)
   Stok Kodu
   :
   303143360
   Boyut
   :
   20x26
   Sayfa Sayısı
   :
   1896 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2010
   Kapak Türü
   :
   Ciltli
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   143360            303143360    9799759821745    Sözlük    Felsefe Terimleri                                Felsefe Dizisi No: 6   
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat