Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
303013206
13206
Otuzların Kadını
Otuzların Kadını #smrgSAHAF
Can Yayınları
0.00
Bu öykü(ler)de Tomris Uyar, 'Otuzların Kadını'nın 1936 Mart'ında yapılmış yağlıboya portresinin iç çizgilerini okumayı deniyor. Onun yaşadığı dönemde toplumun dış çizgilerini saptamakla başlıyor bulmacaya: nesnel ve kişisel tarihin dökümünü yapıyor. Yine de bu tür bilgilerin özgün bireyleri açıklamakta fazla işe yarayamayacağını inancıyla kendi yaşamı süresince tanıdığı, kimi zaman fiziksel özellikleriyle, kimi zaman davranışlarıyla O'nu andıran öbür otuzların kadınlarının öykülerinden yararlanıyor. Onun, odaktaki portrenin,katı çevresinden kurtulup özgürlüğüne, eski canlılığına kavuşması, günümüzde de -sayıları her ülkede gitgide azalan - türdeşleri arasında karışması için. (Arka kapaktan)
 • Açıklama
  • Bu öykü(ler)de Tomris Uyar, 'Otuzların Kadını'nın 1936 Mart'ında yapılmış yağlıboya portresinin iç çizgilerini okumayı deniyor. Onun yaşadığı dönemde toplumun dış çizgilerini saptamakla başlıyor bulmacaya: nesnel ve kişisel tarihin dökümünü yapıyor. Yine de bu tür bilgilerin özgün bireyleri açıklamakta fazla işe yarayamayacağını inancıyla kendi yaşamı süresince tanıdığı, kimi zaman fiziksel özellikleriyle, kimi zaman davranışlarıyla O'nu andıran öbür otuzların kadınlarının öykülerinden yararlanıyor. Onun, odaktaki portrenin,katı çevresinden kurtulup özgürlüğüne, eski canlılığına kavuşması, günümüzde de -sayıları her ülkede gitgide azalan - türdeşleri arasında karışması için. (Arka kapaktan)
   Stok Kodu
   :
   303013206
   Boyut
   :
   14x20
   Sayfa Sayısı
   :
   139 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   2
   Basım Tarihi
   :
   1994
   Kapak Türü
   :
   Karton
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   13206    Can Yayınları    Otuzların Kadını     Tomris Uyar            303013206        Öykü / Hikâye    Çağdaş Dönemi Türk edebiyatı                            #kadınyazarlar   
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat