Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%15
Osmanlı İdaresinde Priştine Hava Selçuk Osmanlı İdaresinde Priştine Hava Selçuk

#smrgKİTABEVİOsmanlı İdaresinde Priştine

Liste Fiyatı : 22,00
İndirimli Fiyat : 18,70
Kazancınız : 3,30
%15
Temin süresi 6 gündür.
Osmanlı İdaresinde Priştine
Osmanlı İdaresinde Priştine #smrgKİTABEVİ
Çizgi Kitabevi
18.70
Göçmenler Yuvası, Sırp toprak sahiplerinin "Barınma Yeri" ve Türk Sultanlarının "Sayfiye Yeri" olarak isimlendirilen Priştine bugün Kosova Cumhuriyeti'nin başkentidir. Fatih Sultan Mehmed döneminde (1455) kesin olarak Osmanlı hâkimiyetine giren şehir 1913 yılında Londra Antlaşmasıyla Kosova Vilayeti'nin Sırbistan'a bırakılması ile kesin olarak Osmanlı hâkimiyetinden çıkmıştı. 458 yıl Osmanlı hâkimiyetinde kalan şehir, mevki olarak önemli bir yol güzergâhı üzerinde bulunması sebebiyle önemini muhafaza etmiştir. Arnavutların ve Sırpların yaşadığı Priştine, Osmanlı hâkimiyeti altına girdikten sonra Müslümanlaşmaya başlamış ve çoğunluğu Arnavut Müslümanların yaşadığı bir Osmanlı şehri haline dönüşmüştür. Şehrin bu tarihi süreçteki siyasi, ekonomik, tarihi ve demografik yapısı çalışmanın konusunu oluşturmuştur.
 • Açıklama
  • Göçmenler Yuvası, Sırp toprak sahiplerinin "Barınma Yeri" ve Türk Sultanlarının "Sayfiye Yeri" olarak isimlendirilen Priştine bugün Kosova Cumhuriyeti'nin başkentidir. Fatih Sultan Mehmed döneminde (1455) kesin olarak Osmanlı hâkimiyetine giren şehir 1913 yılında Londra Antlaşmasıyla Kosova Vilayeti'nin Sırbistan'a bırakılması ile kesin olarak Osmanlı hâkimiyetinden çıkmıştı. 458 yıl Osmanlı hâkimiyetinde kalan şehir, mevki olarak önemli bir yol güzergâhı üzerinde bulunması sebebiyle önemini muhafaza etmiştir. Arnavutların ve Sırpların yaşadığı Priştine, Osmanlı hâkimiyeti altına girdikten sonra Müslümanlaşmaya başlamış ve çoğunluğu Arnavut Müslümanların yaşadığı bir Osmanlı şehri haline dönüşmüştür. Şehrin bu tarihi süreçteki siyasi, ekonomik, tarihi ve demografik yapısı çalışmanın konusunu oluşturmuştur.
   Stok Kodu
   :
   9786059427524
   Boyut
   :
   14x22
   Sayfa Sayısı
   :
   144 s.
   Basım Yeri
   :
   Konya
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2016
   Kapak Türü
   :
   Karton
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   195063    Hava Selçuk    Osmanlı İdaresinde Priştine     Çizgi Kitabevi        #smrgTELİF    Şehir    Şehir Tarihi    Osmanlı Dönemi    Balkanlar                       
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat