Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%25
Osmanlı Döneminde Selanik Limanı 1869 - 1912 Selahattin Bayram Osmanlı Döneminde Selanik Limanı 1869 - 1912 Selahattin Bayram

#smrgKİTABEVİOsmanlı Döneminde Selanik Limanı 1869 - 1912 -

Liste Fiyatı : 38,00
İndirimli Fiyat : 28,50
Kazancınız : 9,50
%25
Temin süresi 6 gündür.
9789751634405
197028
Osmanlı Döneminde Selanik Limanı 1869 - 1912 -
Osmanlı Döneminde Selanik Limanı 1869 - 1912 - #smrgKİTABEVİ
TTK Türk Tarih Kurumu
28.50
“Bir Liman Kenti Olarak Selanik”, "Selanik Limanı Hazırlıkları”, “Liman İnşaatı”, “Gümrük ve İşletme” başlıklarından oluşan bu çalışma, 1868'den 1912'ye kadar süren Selanik limanı ve rıhtım inşasının bütün aşamalarını, işleyiş usulünü ve ekonomik sonuçlarını ele alır. Birinci bölümde Selanik kenti hakkında verilen genel bilgilerden sonra ikinci bölümde liman inşaatı için yapılan ön çalışmalar, şehirde 1868'de başlayan alt yapı çalışmaları, ilk rıhtım, liman inşa fikrinin ortaya çıkışı ve limanın imtiyaz hakkı ko- nusunda ortaya çıkan ihtilaflar arşiv belgeleri ışığında incelenmiştir. Yanı sıra keşif çalışmaları, yerli ve yabancı mühendislerin görüşleri, ihalenin şekli, şartları, kime niçin ve hangi gerekçelerle verildiği gibi hususlar aynı bölümün konularıdır. Üçüncü bölümde liman inşası teknik açıdan ele alınır. Bu meyanda liman inşasında kullanılan malzemenin nitelikleri, Selanik Rüsumat Dairesi, antrepo, sundurma, karantina ve fener idaresi, karakol ve pasaport binaları gibi tamamlayıcı unsurların inşası, Selanik Liman Şirketinin altyapı çalışmalarındaki ihmalleri ve kabul komisyonlarının raporları ele alınmıştır. Son bölümde ise liman işletme ve gümrük alanlarında ortaya çıkan anlaşmazlıklar irdelenmiştir. Yeni gümrük tarifeleri ve bu tarifelerden elde edilen gelirler, yabancı gemilerin nitelikleri ve taşıdıkları yükler, ithalat-ihracat cetvelleri gibi rakamsal veriler bu bölümün konularından bazılarıdır.
 • Açıklama
  • “Bir Liman Kenti Olarak Selanik”, "Selanik Limanı Hazırlıkları”, “Liman İnşaatı”, “Gümrük ve İşletme” başlıklarından oluşan bu çalışma, 1868'den 1912'ye kadar süren Selanik limanı ve rıhtım inşasının bütün aşamalarını, işleyiş usulünü ve ekonomik sonuçlarını ele alır. Birinci bölümde Selanik kenti hakkında verilen genel bilgilerden sonra ikinci bölümde liman inşaatı için yapılan ön çalışmalar, şehirde 1868'de başlayan alt yapı çalışmaları, ilk rıhtım, liman inşa fikrinin ortaya çıkışı ve limanın imtiyaz hakkı ko- nusunda ortaya çıkan ihtilaflar arşiv belgeleri ışığında incelenmiştir. Yanı sıra keşif çalışmaları, yerli ve yabancı mühendislerin görüşleri, ihalenin şekli, şartları, kime niçin ve hangi gerekçelerle verildiği gibi hususlar aynı bölümün konularıdır. Üçüncü bölümde liman inşası teknik açıdan ele alınır. Bu meyanda liman inşasında kullanılan malzemenin nitelikleri, Selanik Rüsumat Dairesi, antrepo, sundurma, karantina ve fener idaresi, karakol ve pasaport binaları gibi tamamlayıcı unsurların inşası, Selanik Liman Şirketinin altyapı çalışmalarındaki ihmalleri ve kabul komisyonlarının raporları ele alınmıştır. Son bölümde ise liman işletme ve gümrük alanlarında ortaya çıkan anlaşmazlıklar irdelenmiştir. Yeni gümrük tarifeleri ve bu tarifelerden elde edilen gelirler, yabancı gemilerin nitelikleri ve taşıdıkları yükler, ithalat-ihracat cetvelleri gibi rakamsal veriler bu bölümün konularından bazılarıdır.
   Stok Kodu
   :
   9789751634405
   Boyut
   :
   16x24
   Sayfa Sayısı
   :
   XVIII + 32
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2017
   Kapak Türü
   :
   Ciltli
   Kağıt Türü
   :
   Türkçe
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat