Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
303012663
12663
Olric - Oğuz Atay
Olric - Oğuz Atay #smrgSAHAF
Yason Yayıncılık
0.00
Peki ya nereden çıktı bu Olric? Kimdir, kimlerdendir? Sahi ne yer, ne içer? Kimilerine göre Charles Dickens'ın Büyük Umutlar romanındaki Pip'in kötü yanını temsil eden "Orlick", diğerlerine göre Shakespeare'in Hamlet'ini çocukluğunda çok kereler sırtında taşımış olan emektar saray soytarısı "Yorick" karakterinden, belki de bu ikisinin birleşiminden esinlenerek yaratılmış ve ismini onlardan almıştır Olric. Düşünmeden, bilmeden, yaşamadan yaşadığı küçük burjuva rüyasından eski dostu Selim Işık'ın ölümüyle uyanan Turgut Özben, Selim'i anlamak için çıktığı yolculuktan kendini de kaybederek geri dönen Turgut'un yolda bulduğu yol arkadaşıdır Olric. Onun ne iyi yanı, ne kötü yanı, ne var olmuş ne de var olmayan yanıdır. Olric, Turgut'a bağlı, ama ondan bağımsız, düşüncelerden yeşeren bir ayrıksı ot, eski sorulara cevap verirken yeni sorular soran bir uşak, Turgut ile ilgili her soruya cevap verebilecek bir "Tanrısal bakış"tır. Oğuz Atay'ın Turgut'un zihninde ne var ne yoksa görebilmek için yarattığı bu karakter, hem Turgut'u Turgut'a anlatmakta, hem de Selim'i anlamakta ona ışık tutmaktadır. Olric, bir iç sestir, bir yoldaş ve bir kardeş.
 • Açıklama
  • Peki ya nereden çıktı bu Olric? Kimdir, kimlerdendir? Sahi ne yer, ne içer? Kimilerine göre Charles Dickens'ın Büyük Umutlar romanındaki Pip'in kötü yanını temsil eden "Orlick", diğerlerine göre Shakespeare'in Hamlet'ini çocukluğunda çok kereler sırtında taşımış olan emektar saray soytarısı "Yorick" karakterinden, belki de bu ikisinin birleşiminden esinlenerek yaratılmış ve ismini onlardan almıştır Olric. Düşünmeden, bilmeden, yaşamadan yaşadığı küçük burjuva rüyasından eski dostu Selim Işık'ın ölümüyle uyanan Turgut Özben, Selim'i anlamak için çıktığı yolculuktan kendini de kaybederek geri dönen Turgut'un yolda bulduğu yol arkadaşıdır Olric. Onun ne iyi yanı, ne kötü yanı, ne var olmuş ne de var olmayan yanıdır. Olric, Turgut'a bağlı, ama ondan bağımsız, düşüncelerden yeşeren bir ayrıksı ot, eski sorulara cevap verirken yeni sorular soran bir uşak, Turgut ile ilgili her soruya cevap verebilecek bir "Tanrısal bakış"tır. Oğuz Atay'ın Turgut'un zihninde ne var ne yoksa görebilmek için yarattığı bu karakter, hem Turgut'u Turgut'a anlatmakta, hem de Selim'i anlamakta ona ışık tutmaktadır. Olric, bir iç sestir, bir yoldaş ve bir kardeş.
   Stok Kodu
   :
   303012663
   Boyut
   :
   14x20
   Sayfa Sayısı
   :
   312 s
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2015
   Kapak Türü
   :
   Karton
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   12663    Yason Yayıncılık    Olric - Oğuz Atay     Kıvanç Kardeşler            303012663    9786059869010    Edebiyat    İnceleme                           
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat