Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%20
Mudanya'dan Lozan'a Batı Trakya Türkleri: Batı Trakya Nasıl Kaybedildi Mudanya'dan Lozan'a Batı Trakya Türkleri: Batı Trakya Nasıl Kaybedildi

#smrgKİTABEVİMudanya'dan Lozan'a Batı Trakya Türkleri: Batı Trakya Nasıl Kaybedildi -

Liste Fiyatı : 55,00
İndirimli Fiyat : 44,00
Kazancınız : 11,00
%20
Temin süresi 4 gündür.
9786052380796
198220
Mudanya'dan Lozan'a Batı Trakya Türkleri: Batı Trakya Nasıl Kaybedildi -
Mudanya'dan Lozan'a Batı Trakya Türkleri: Batı Trakya Nasıl Kaybedildi - #smrgKİTABEVİ
Libra Kitap
44.00
Şark Meselesinin bir boyutu da Türkleri Balkanlardan atmaktı. Büyük ölçüde gerçekleşen bu proje Trakya'da düğümlenmişti. Özellikle Balkan savaşlarından Lozan'a bölgede siyasi, askeri ve emperyalist mücadelelerin sonunda Trakya'nın batısı Yunanistan'a, kuzeyi Bulgaristan'a, doğusu da Türkiye'ye kalmıştı. Devletlerce doğal bir sınır olarak kabul edilen Meriç'in öte tarafının tekrar geri alınabilmesi için İttihat ve Terakki hükümetleri çok çaba sarf etmiş fakat başarılı olamamıştı. Mondros sonrası ise Trakya daha da karmaşık bir hal almış, Batı Trakya'nın anavatana katılması için çabalar sürdürülse de Misak-ı Millîde esas gaye olarak Anadolu ve Doğu Trakya'nın kurtuluşu benimsenmişti.

Elinizdeki araştırmada Batı Trakya'nın milli mücadele tarihi, geniş bir perspektifte nasıl kaybedildiği ve Türkiye açısından kritik önemi haiz Mudanya Mütarekesi dönemi bölgedeki Türk Yunan faaliyetleri anlatılmaktadır.

 • Açıklama
  • Şark Meselesinin bir boyutu da Türkleri Balkanlardan atmaktı. Büyük ölçüde gerçekleşen bu proje Trakya'da düğümlenmişti. Özellikle Balkan savaşlarından Lozan'a bölgede siyasi, askeri ve emperyalist mücadelelerin sonunda Trakya'nın batısı Yunanistan'a, kuzeyi Bulgaristan'a, doğusu da Türkiye'ye kalmıştı. Devletlerce doğal bir sınır olarak kabul edilen Meriç'in öte tarafının tekrar geri alınabilmesi için İttihat ve Terakki hükümetleri çok çaba sarf etmiş fakat başarılı olamamıştı. Mondros sonrası ise Trakya daha da karmaşık bir hal almış, Batı Trakya'nın anavatana katılması için çabalar sürdürülse de Misak-ı Millîde esas gaye olarak Anadolu ve Doğu Trakya'nın kurtuluşu benimsenmişti.

   Elinizdeki araştırmada Batı Trakya'nın milli mücadele tarihi, geniş bir perspektifte nasıl kaybedildiği ve Türkiye açısından kritik önemi haiz Mudanya Mütarekesi dönemi bölgedeki Türk Yunan faaliyetleri anlatılmaktadır.

   Stok Kodu
   :
   9786052380796
   Boyut
   :
   14x21
   Sayfa Sayısı
   :
   224s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2018
   Resimleyen
   :
   Çağlar Yalçın
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   İngilizce
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat