Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Modernleşen Türkiye'de Din ve Toplum İhsan Çapcıoğlu

#smrgSAHAFModernleşen Türkiye'de Din ve Toplum

Liste Fiyatı : 0,00
303175920
175920
Modernleşen Türkiye'de Din ve Toplum
Modernleşen Türkiye'de Din ve Toplum #smrgSAHAF
Otto Yayınları
0.00
Ülkemizde, hızlı kentleşme, sanayileşme ve modernleşme süreçlerinin beraberinde getirdiği sorunlar, köklü sosyal hareketlilikler ve sosyo-kültürel yapı değişimlerinin habercisi olmaktadır. Bu süreçte, Türk toplumu güçlü geleneksel muhafazakâr yapısının etkisiyle ne tam anlamıyla modernleşebilmekte ne de değişime engel olabilmektedir. Geleneksel toplum yapısından modern toplum yapısına geçişle birlikte görülen değerlerdeki farklılaşma, dinin toplum yapısı ve bireyin değerler dünyasında yerine getirdiği fonksiyonlar üzerinde de değişimlere neden olmaktadır. Dolayısıyla bu konuda, öznel, normatif ve spekülatif değerlendirmelere girmeden, nesnel, bilimsel esaslar çerçevesinde yapılacak çalışmalara her geçen gün daha fazla ihtiyaç hissedilmektedir. Bu eser de böylesi bir ihtiyaca yönelik mütevazı bir katkıda bulunma arayışının ürünüdür. Eser, hem modernleşmenin özellikle epistemolojik, kuramsal ve dinsel çerçevesini hem de modernleşmenin Türkiye örneğinde toplumsal/kültürel sonuçlarının din/dindarlıkla ilişkilerini ele almaktadır.
 • Açıklama
  • Ülkemizde, hızlı kentleşme, sanayileşme ve modernleşme süreçlerinin beraberinde getirdiği sorunlar, köklü sosyal hareketlilikler ve sosyo-kültürel yapı değişimlerinin habercisi olmaktadır. Bu süreçte, Türk toplumu güçlü geleneksel muhafazakâr yapısının etkisiyle ne tam anlamıyla modernleşebilmekte ne de değişime engel olabilmektedir. Geleneksel toplum yapısından modern toplum yapısına geçişle birlikte görülen değerlerdeki farklılaşma, dinin toplum yapısı ve bireyin değerler dünyasında yerine getirdiği fonksiyonlar üzerinde de değişimlere neden olmaktadır. Dolayısıyla bu konuda, öznel, normatif ve spekülatif değerlendirmelere girmeden, nesnel, bilimsel esaslar çerçevesinde yapılacak çalışmalara her geçen gün daha fazla ihtiyaç hissedilmektedir. Bu eser de böylesi bir ihtiyaca yönelik mütevazı bir katkıda bulunma arayışının ürünüdür. Eser, hem modernleşmenin özellikle epistemolojik, kuramsal ve dinsel çerçevesini hem de modernleşmenin Türkiye örneğinde toplumsal/kültürel sonuçlarının din/dindarlıkla ilişkilerini ele almaktadır.
   Stok Kodu
   :
   303175920
   Boyut
   :
   14x23
   Sayfa Sayısı
   :
   382 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Basım Tarihi
   :
   2000
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   175920    İhsan Çapcıoğlu    Modernleşen Türkiye'de Din ve Toplum     Otto Yayınları        #smrgTELİF    Sosyoloji / Toplumbilim                               
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat