Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
303039032
39032
Mevlana'nın Rubaileri
Mevlana'nın Rubaileri #smrgSAHAF
Hece Yayınları
0.00
Bağ, gül, sema, sevgili.. Bütün bunlar hep bahanedirler; maksud olan ancak odur. Sen Allah'ın sırlarının nüshasısın (ey insan)! Sen sultani güzelliğin aynasısın! Alemde ne varsa senden hariç değildir; ne istersen kendinden iste; aradığın da bizzat sensin! Dün gece bana tatlı sözlü, şeker dudaklı, fitne kopartıcı bir güzel geldi. Güneş gibi olan yüzile beni uyandırdı: "Madem ki güneşi gördün, haydi kalksana!" dedi. Hakikatte senin ruhunla benim ruhum birdir. Sen bende ve ben sende peyda olur ve saklanırız. İşte benimle senin münasebetimizin derin manası: İkimizin arasında ben ile sen yokuz. Biz hem ayna ve hem de ona bakan yüzüz. Biz ebedi piyalenini sarhoşlarıyız. Biz hem merhem, hem şifayız; hem ab-ı hayat, hem de onun sakisiyiz. Ben aşka aşıkım; o da bana aşık.

Cisim ruha, ruh da bana aşık. Bazen ben kollarımı onun gerdanına doluyorum: Bazen de güzellerin yaptığı gibi o beni boynumdan çekiyor. (Arka Kapaktan)

 • Açıklama
  • Bağ, gül, sema, sevgili.. Bütün bunlar hep bahanedirler; maksud olan ancak odur. Sen Allah'ın sırlarının nüshasısın (ey insan)! Sen sultani güzelliğin aynasısın! Alemde ne varsa senden hariç değildir; ne istersen kendinden iste; aradığın da bizzat sensin! Dün gece bana tatlı sözlü, şeker dudaklı, fitne kopartıcı bir güzel geldi. Güneş gibi olan yüzile beni uyandırdı: "Madem ki güneşi gördün, haydi kalksana!" dedi. Hakikatte senin ruhunla benim ruhum birdir. Sen bende ve ben sende peyda olur ve saklanırız. İşte benimle senin münasebetimizin derin manası: İkimizin arasında ben ile sen yokuz. Biz hem ayna ve hem de ona bakan yüzüz. Biz ebedi piyalenini sarhoşlarıyız. Biz hem merhem, hem şifayız; hem ab-ı hayat, hem de onun sakisiyiz. Ben aşka aşıkım; o da bana aşık.

   Cisim ruha, ruh da bana aşık. Bazen ben kollarımı onun gerdanına doluyorum: Bazen de güzellerin yaptığı gibi o beni boynumdan çekiyor. (Arka Kapaktan)

   Stok Kodu
   :
   303039032
   Boyut
   :
   14x20
   Sayfa Sayısı
   :
   165 s.
   Basım Yeri
   :
   Ankara
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2002
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   39032    Asaf Halet Çelebi    Mevlana'nın Rubaileri     Hece Yayınları        #smrgTELİF    Edebiyat    Eski Türk Edebiyatı    Tasavvuf                       
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat