Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%32
Meşihat Müsteşarı Hüseyin Kamil Efendi'nin Yemen Hatıraları: 1912-1913 Meşihat Müsteşarı Hüseyin Kamil Efendi'nin Yemen Hatıraları: 1912-1913

#smrgKİTABEVİMeşihat Müsteşarı Hüseyin Kamil Efendi'nin Yemen Hatıraları: 1912-1913 -

Liste Fiyatı : 35,00
İndirimli Fiyat : 23,80
Kazancınız : 11,20
%32
Temin süresi 4 iş günüdür.
9789944397605
141982
Meşihat Müsteşarı Hüseyin Kamil Efendi'nin Yemen Hatıraları: 1912-1913 -
Meşihat Müsteşarı Hüseyin Kamil Efendi'nin Yemen Hatıraları: 1912-1913 - #smrgKİTABEVİ
Doğu Kütüphanesi
23.80
Yavuz devrinde Osmanlı Devleti idaresine giren Yemen, Osmanlı hükümdarlığında kaldığı 400 yıl boyunca henüz ilk zamanlardan itibaren isyanlarla devlet için bir yara haline gelmiştir. Zamanla ağırlaşan yara, kangrene dönüşmüştür. Osmanlı Devleti kangren olan ve tüm devleti etkisi altına alan bu toprak parçasından -devletin hayatı pahasına- feragat etmemiştir. Kanuni'nin son zamanlarında başlayan isyanlarda, Yemen'in Osmanlı Devleti'ne bir fayda sağlamayacağı anlaşılmış fakat İslam toprağı olması ve halidelik makamının da verdiği zorlamayla Yemen'in devleti içten içe kemirmesine izin verilmiştir. Türkü ve ağıtlarla nakşolani "gidip gelmeyen" asker hikayeleriyle yürekleri burkan Yemen, Anadolu insanı için ayrı bir hassasiyet arz etmektedir. Anadolu kadını; oğullarını, kocalarını ve sevdiklerini Yemen'de kaybedince "An'o yemendir, / Gülü çemendir, / Giden gelmiyor, / Acep nedendir?" gibi türküleri dilinden düşürmez olmuştur. Bundandır ki, Yemen bize "dağlar" kadar uzak ve dilimizden düşmeyen türküler kadar yakın olmuştur... (Arka Kapak)
 • Açıklama
  • Yavuz devrinde Osmanlı Devleti idaresine giren Yemen, Osmanlı hükümdarlığında kaldığı 400 yıl boyunca henüz ilk zamanlardan itibaren isyanlarla devlet için bir yara haline gelmiştir. Zamanla ağırlaşan yara, kangrene dönüşmüştür. Osmanlı Devleti kangren olan ve tüm devleti etkisi altına alan bu toprak parçasından -devletin hayatı pahasına- feragat etmemiştir. Kanuni'nin son zamanlarında başlayan isyanlarda, Yemen'in Osmanlı Devleti'ne bir fayda sağlamayacağı anlaşılmış fakat İslam toprağı olması ve halidelik makamının da verdiği zorlamayla Yemen'in devleti içten içe kemirmesine izin verilmiştir. Türkü ve ağıtlarla nakşolani "gidip gelmeyen" asker hikayeleriyle yürekleri burkan Yemen, Anadolu insanı için ayrı bir hassasiyet arz etmektedir. Anadolu kadını; oğullarını, kocalarını ve sevdiklerini Yemen'de kaybedince "An'o yemendir, / Gülü çemendir, / Giden gelmiyor, / Acep nedendir?" gibi türküleri dilinden düşürmez olmuştur. Bundandır ki, Yemen bize "dağlar" kadar uzak ve dilimizden düşmeyen türküler kadar yakın olmuştur... (Arka Kapak)
   Stok Kodu
   :
   9789944397605
   Boyut
   :
   14x22
   Sayfa Sayısı
   :
   264 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2010
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat