Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
9789755200033
78021
Meşhur Matematikçiler
Meşhur Matematikçiler #smrgSAHAF
Gündoğan Yayınları
0.00
Ülkemizde çok az yayın yapılan alanlardan birisi matematik tarihidir. İleri teknolojinin temelinde bulanan bilimin seyir defterini aydınlatmak, gelecekteki bilimsel ve teknolojik başarılara dair oldukça güvenilir biçimde kehanette bulunabilme imkânını sağlayacaktır. Bir yerde yepyeni bir disiplin geleneğinin doğup yerleşebilmesi için ilkin uygarlık yarışını at başı götürenlerin bu konuda yaptıklarını aktarmak belli bir yere kadar doğru bir tavır gibi görünmektedir. Matematik tarihi bir bütün olup, genel olarak Mısır ve Mezopotamyalılardan başlatılarak, Yunan ve İslâm Uygarlıklarını kat ederek günümüze kadar ulaştırılır. Burada tercümesi sunulan kitap, uygarlıklar arasında bir seçme yapmayıp, Yunan'dan, İslâm Dünyasından, Hindistan'dan ve modern çağ Avrupa'sından seçkin matematikçilere yer verdiği için tercih edilmiştir. Kitap, yazarının da önsüzünde belirttiği gibi, profesyonel okuyucu için değil, henüz meslek seçimini yapmamış taze dimağlar için, orta öğretim öğrencileri için, büyük matematikçilerin kişilikleri, yaşam tarzları, dünya görüşleri esprili bir hikâyemsi üslupla anlatılarak özenti duygusu uyandırma amacıyla yazılmıştır. (Arka kapaktan)
 • Açıklama
  • Ülkemizde çok az yayın yapılan alanlardan birisi matematik tarihidir. İleri teknolojinin temelinde bulanan bilimin seyir defterini aydınlatmak, gelecekteki bilimsel ve teknolojik başarılara dair oldukça güvenilir biçimde kehanette bulunabilme imkânını sağlayacaktır. Bir yerde yepyeni bir disiplin geleneğinin doğup yerleşebilmesi için ilkin uygarlık yarışını at başı götürenlerin bu konuda yaptıklarını aktarmak belli bir yere kadar doğru bir tavır gibi görünmektedir. Matematik tarihi bir bütün olup, genel olarak Mısır ve Mezopotamyalılardan başlatılarak, Yunan ve İslâm Uygarlıklarını kat ederek günümüze kadar ulaştırılır. Burada tercümesi sunulan kitap, uygarlıklar arasında bir seçme yapmayıp, Yunan'dan, İslâm Dünyasından, Hindistan'dan ve modern çağ Avrupa'sından seçkin matematikçilere yer verdiği için tercih edilmiştir. Kitap, yazarının da önsüzünde belirttiği gibi, profesyonel okuyucu için değil, henüz meslek seçimini yapmamış taze dimağlar için, orta öğretim öğrencileri için, büyük matematikçilerin kişilikleri, yaşam tarzları, dünya görüşleri esprili bir hikâyemsi üslupla anlatılarak özenti duygusu uyandırma amacıyla yazılmıştır. (Arka kapaktan)
   Stok Kodu
   :
   9789755200033
   Boyut
   :
   14x21
   Sayfa Sayısı
   :
   78 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   3
   Basım Tarihi
   :
   1999
   Çeviren
   :
   Melek Dosay
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   78021    Frances Benson Stonaker    Meşhur Matematikçiler     Gündoğan Yayınları        #smrgÇEVİRİ    Bilim    Biyogafi    Bilm Tarihi                       
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat