Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%20
Mecâlisün-Nefâyis: Herâtî ve Hekîmşâh Çevirisi Mülhâkatı (Herâtî ve He Mecâlisün-Nefâyis: Herâtî ve Hekîmşâh Çevirisi Mülhâkatı (Herâtî ve He

#smrgKİTABEVİMecalisün-Nefayis: Herati ve Hekimşah Çevirisi Mülhakatı (Herati ve Hekimşah Tezkiresi)

Liste Fiyatı : 20,00
İndirimli Fiyat : 16,00
Kazancınız : 4,00
%20
Temin süresi 10 gündür.
9789751632760
195092
Mecalisün-Nefayis: Herati ve Hekimşah Çevirisi Mülhakatı (Herati ve Hekimşah Tezkiresi)
Mecalisün-Nefayis: Herati ve Hekimşah Çevirisi Mülhakatı (Herati ve Hekimşah Tezkiresi) #smrgKİTABEVİ
TDK Türk Dil Kurumu
16.00
Herâtî Tezkiresi, 'ALİŞÎR-İ NEVÂÎ'nin Mecâlisü'n-Nefâis adlı tezkiresini Letâyif-nâme adıyla Farsçaya çeviren Sultan Muhammed Fahrî-yi Herâtî'nin tezkireye yaptığı ilavelerle, kitabın sonuna IX. Meclis adıyla dokuz kısım ve bir hâtimden oluşan ve NEVÂÎ'nin tezkiresine almadığı, sâdat, ulemâ, fuzalâ, erbâb-ı hüner, avâm, vuzerâ, ünlü ümerâ ve sultanlar olmak üzere 188 kişi hakkındaki bilgileri içerir. Hekîmşâh Tezkiresi ise 'ALİŞÎR-İ NEVÂÎ'nin Mecâlisü'n-Nefâis adlı tezkiresini Farsçaya çeviren Hekîmşâh Mubârek-i Kazvînî'nin, NEVÂÎ'nin eserine almadığı Akkoyunlulardan Sultan Ya'kûb'un sarayına mensup kırk şair ile daha da önemlisi, Ravza-yı Dovvom'da Yavuz Sultan Selim dönemi saray şairleri ile başka tezkirelerde haklarında bilgi bulunmayan, seksen bir şairin tercüme-i hâli ile şiirlerinden örnekleri içine alan bir tezkiredir.
 • Açıklama
  • Herâtî Tezkiresi, 'ALİŞÎR-İ NEVÂÎ'nin Mecâlisü'n-Nefâis adlı tezkiresini Letâyif-nâme adıyla Farsçaya çeviren Sultan Muhammed Fahrî-yi Herâtî'nin tezkireye yaptığı ilavelerle, kitabın sonuna IX. Meclis adıyla dokuz kısım ve bir hâtimden oluşan ve NEVÂÎ'nin tezkiresine almadığı, sâdat, ulemâ, fuzalâ, erbâb-ı hüner, avâm, vuzerâ, ünlü ümerâ ve sultanlar olmak üzere 188 kişi hakkındaki bilgileri içerir. Hekîmşâh Tezkiresi ise 'ALİŞÎR-İ NEVÂÎ'nin Mecâlisü'n-Nefâis adlı tezkiresini Farsçaya çeviren Hekîmşâh Mubârek-i Kazvînî'nin, NEVÂÎ'nin eserine almadığı Akkoyunlulardan Sultan Ya'kûb'un sarayına mensup kırk şair ile daha da önemlisi, Ravza-yı Dovvom'da Yavuz Sultan Selim dönemi saray şairleri ile başka tezkirelerde haklarında bilgi bulunmayan, seksen bir şairin tercüme-i hâli ile şiirlerinden örnekleri içine alan bir tezkiredir.
   Stok Kodu
   :
   9789751632760
   Boyut
   :
   16x24
   Sayfa Sayısı
   :
   324 s.
   Basım Yeri
   :
   Ankara
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2017
   Çeviren
   :
   A. Naci Tokmak
   Kapak Türü
   :
   Karton
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat