Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Max Frisch'in Gezi Yazıları

#smrgSAHAFMax Frisch'in Gezi Yazıları

Liste Fiyatı : 0,00
303017923
17923
Max Frisch'in Gezi Yazıları
Max Frisch'in Gezi Yazıları #smrgSAHAF
Gündoğan Yayınları
0.00
1930'lu yıllardan başlayarak 1970'li yıllara ulaşan sosyalpolitik-tarihi bir süreci, dünya panoramasını izlemek mümkün bu yazılardan. Ben Max Frisch'in söz konusu yazılarından ilk örnek olarak onun 1933 yılında kaleme aldığı, “Saraybosna'dan Mektup”unu aldım. Yazının alt başlığı, “Kadınlar Örtününce”. Saraybosna'da o günlerin Türk yaşayışını bir Avrupalı gözüyle ama hafif ironik tonda anlatır. 1939 yılında Budapeşte izlenimlerini dile getirir. “Macaristan Karalamaları” başlığı altında, ve iki bölüm halinde. Yunanistan, “Korint Gezisi”nde yazarı duygulandıran, yoksul ama konuksever insanların yaşayışları ile ilgili manzaralar sunuyor; “Mutluluk”tur bu yazının alt başlığı. 1935'te kaleme aldığı “Küçük Bir Almanya Güncesi”nde, Nazi Almanyası'nın bütün atmosferini bir yazarın görmesini bilen hassasiyetiyle nasıl yansıttığına tanık oluruz. Max Frisch bu yazısında bir İsviçleri için Almanya'nın önemini dile getirmekle başlar. Alman kültürüne çok şey borçlu olan, aynı dili konuşan İsviçrelinin Nazi dönemi Almanasında geçirdiği duygu karmaşasını algılıyoruz, okuyucu olarak İspanya'da geçirdiği bir aylık geziyi 1951 yılında anlatır Max Frisch. (Arka kapaktan)
 • Açıklama
  • 1930'lu yıllardan başlayarak 1970'li yıllara ulaşan sosyalpolitik-tarihi bir süreci, dünya panoramasını izlemek mümkün bu yazılardan. Ben Max Frisch'in söz konusu yazılarından ilk örnek olarak onun 1933 yılında kaleme aldığı, “Saraybosna'dan Mektup”unu aldım. Yazının alt başlığı, “Kadınlar Örtününce”. Saraybosna'da o günlerin Türk yaşayışını bir Avrupalı gözüyle ama hafif ironik tonda anlatır. 1939 yılında Budapeşte izlenimlerini dile getirir. “Macaristan Karalamaları” başlığı altında, ve iki bölüm halinde. Yunanistan, “Korint Gezisi”nde yazarı duygulandıran, yoksul ama konuksever insanların yaşayışları ile ilgili manzaralar sunuyor; “Mutluluk”tur bu yazının alt başlığı. 1935'te kaleme aldığı “Küçük Bir Almanya Güncesi”nde, Nazi Almanyası'nın bütün atmosferini bir yazarın görmesini bilen hassasiyetiyle nasıl yansıttığına tanık oluruz. Max Frisch bu yazısında bir İsviçleri için Almanya'nın önemini dile getirmekle başlar. Alman kültürüne çok şey borçlu olan, aynı dili konuşan İsviçrelinin Nazi dönemi Almanasında geçirdiği duygu karmaşasını algılıyoruz, okuyucu olarak İspanya'da geçirdiği bir aylık geziyi 1951 yılında anlatır Max Frisch. (Arka kapaktan)
   Stok Kodu
   :
   303017923
   Boyut
   :
   14x20
   Sayfa Sayısı
   :
   149 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   1996
   Çeviren
   :
   Gürsel Aytaç
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   17923        Max Frisch'in Gezi Yazıları     Gündoğan Yayınları    Der. Gürsel Aytaç    #smrgÇEVİRİ    Gezi / Seyahatname                               
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat