Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Malakanlar'ın Toplumsal Yapısı: Kars'ta Bir Etnik Grup Orhan Türkdoğan Malakanlar'ın Toplumsal Yapısı: Kars'ta Bir Etnik Grup Orhan Türkdoğan

#smrgKİTABEVİMalakanlar'ın Toplumsal Yapısı: Kars'ta Bir Etnik Grup

Liste Fiyatı : 0,00
9799752550390
65354
Malakanlar'ın Toplumsal Yapısı: Kars'ta Bir Etnik Grup
Malakanlar'ın Toplumsal Yapısı: Kars'ta Bir Etnik Grup #smrgKİTABEVİ
IQ Kültür Sanat Yayıncılık
0.00
Kars'ta Bir Etnik Grup: Malakanlar'ın Toplumsal Yapısı, iki etnik cemaatın sosyolojik, antropolojik alanda yapılmış bir alan araştırmasıdır (fıeld work). Malakanlar, Beyaz Rus kökenli bir etnik halktır. Kars ilimizin, Ruslar tarafından 1877-78 savaşları sonucu işgali üzerine, dönemin Rus yöneticileri tarafından Kars'ın Arpaçay ilçesine bağlı Atçılar, Çalkavur ve Yalınçayır (Zöhrab) yörelerine yerleştirilmiş bu dinsel etnik grup; seksen yıllık bir ortak yaşamdan sonra, 1962 yılında, kendi özgür ve bağımsız kararlarıyla Rusya, Amerika ve Avustralya' ya göç etmişlerdir. Bu göç sürecinde, çok yakın akraba ile evlenme durumunda kalmaları (incest taboo), yerli halkla evlenme yapamamaları, ayrılık kararlarında önemli etken olmuştur. Benzeri hususlar, çok daha önceleri Manyas yörelerine yerleşmiş bulunan, yine Rııs kökenli Don Kazakları için de geçerli olmuştur. (Önsözden)
 • Açıklama
  • Kars'ta Bir Etnik Grup: Malakanlar'ın Toplumsal Yapısı, iki etnik cemaatın sosyolojik, antropolojik alanda yapılmış bir alan araştırmasıdır (fıeld work). Malakanlar, Beyaz Rus kökenli bir etnik halktır. Kars ilimizin, Ruslar tarafından 1877-78 savaşları sonucu işgali üzerine, dönemin Rus yöneticileri tarafından Kars'ın Arpaçay ilçesine bağlı Atçılar, Çalkavur ve Yalınçayır (Zöhrab) yörelerine yerleştirilmiş bu dinsel etnik grup; seksen yıllık bir ortak yaşamdan sonra, 1962 yılında, kendi özgür ve bağımsız kararlarıyla Rusya, Amerika ve Avustralya' ya göç etmişlerdir. Bu göç sürecinde, çok yakın akraba ile evlenme durumunda kalmaları (incest taboo), yerli halkla evlenme yapamamaları, ayrılık kararlarında önemli etken olmuştur. Benzeri hususlar, çok daha önceleri Manyas yörelerine yerleşmiş bulunan, yine Rııs kökenli Don Kazakları için de geçerli olmuştur. (Önsözden)
   Stok Kodu
   :
   9799752550390
   Boyut
   :
   14x21
   Sayfa Sayısı
   :
   528 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2005
   Çeviren
   :
   14x21
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat