Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Makâlât
Makâlât #smrgSAHAF
Kültür ve Turizm Bakanlığı
0.00
Eserin, Türkçeye bir mensur, biri de manzum iki tercümesi yapılmıştır. Mensur tercümeyi, Bektaşi Vilayetnamelerinde Molla Sadeddin adıyla anılan ve Makâlât'ın da bir iki yerinde şiirler ile birlikte adı geçen Said Emre yapmıştır. Said Emre, Yunus Emre'yle şiirleri karışan sahışlardan biridir. Bu tercümenin Türkiye kütüphanelerinde muhtelif nüshaları mevcuttur. Manzum tercüme ise 15. yüzyılın başında Hatipoğlu Muhammed tarafından yapılmıştır. Mensur tercüme ile manzum tercümenin muhtevaları arasında bir fark yoktur. Mensur tercümenin tenkitli neşrini, eksik Arapça nüshanın Türkçe tercümesi ilavesiyle M. Esad Coşan Beyefendi yapmıştır. Bizim sadeleştirdiğimiz metin, Prof. Coşan'ın tertipleyip edisyon kritiğini yaptığı metindir. (Önsözden)
 • Açıklama
  • Eserin, Türkçeye bir mensur, biri de manzum iki tercümesi yapılmıştır. Mensur tercümeyi, Bektaşi Vilayetnamelerinde Molla Sadeddin adıyla anılan ve Makâlât'ın da bir iki yerinde şiirler ile birlikte adı geçen Said Emre yapmıştır. Said Emre, Yunus Emre'yle şiirleri karışan sahışlardan biridir. Bu tercümenin Türkiye kütüphanelerinde muhtelif nüshaları mevcuttur. Manzum tercüme ise 15. yüzyılın başında Hatipoğlu Muhammed tarafından yapılmıştır. Mensur tercüme ile manzum tercümenin muhtevaları arasında bir fark yoktur. Mensur tercümenin tenkitli neşrini, eksik Arapça nüshanın Türkçe tercümesi ilavesiyle M. Esad Coşan Beyefendi yapmıştır. Bizim sadeleştirdiğimiz metin, Prof. Coşan'ın tertipleyip edisyon kritiğini yaptığı metindir. (Önsözden)
   Stok Kodu
   :
   303046596
   Boyut
   :
   16x24
   Sayfa Sayısı
   :
   XX + 202 s
   Basım Yeri
   :
   Ankara
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   1996
   Resimleyen
   :
   Karton Kapak
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   1. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   46596    Makâlât     Kültür ve Turizm Bakanlığı    Hacı Bektaş Veli    Edebiyat    Tasavvuf Edebiyatı                    1000 Temel Eser Dizisi: 161                9759170569X        #smrgSAHAF   
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat