Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%15
Kültür Kalıpları Ruth Benedict Kültür Kalıpları Ruth Benedict Kültür Kalıpları Ruth Benedict

#smrgKİTABEVİKültür Kalıpları

Liste Fiyatı : 32,00
İndirimli Fiyat : 27,20
Kazancınız : 4,80
9789753881436
48788
Kültür Kalıpları
Kültür Kalıpları #smrgKİTABEVİ
Payel Yayınevi
27.20
Ruth Benedict, başyapıtı sayılan Kültür Kalıpları'nda kültürün ardındaki başlıca yaratıcı gücün toplumsal ve yapısal bir etmen olmaktan çok "duygusal ve estetik" bir güç olan "bütünleşmedir diyor. Bireylerin zihinlerinde var olan bu "bütünleşme" duygusu kültürel özelliklerin bireyler tarafından kendi kültürlerinin öznel ölçülerine göre seçimi, reddi ve uyarlanmasından oluşur. Bir kültürel kümelenmenin ardındaki bütünleştirici öğeyi bir duygusal kalıp olarak ele alan Benedict, kültürler arasındaki farklılıkların bireyler arasındaki farklılıklara benzediğini öne sürer. Ona göre kültürlerin de bireyler gibi ayırt edici özellikleri vardır. Kültürler bu bakımdan birey psikolojisinin geniş bir yansımasıdır Benedict bu bütünleştirici öğeye "kültürel kümelenme" adını verir ve Nietzsche'nin ünlü yapıtı Trajedinin Doğuşu Vidan esinlenerek Pueblo Yerlilerinin kültürünü Apollon'cu, Düzlük Yerlilerinin kültürünü de Dionysos'çu olarak kümelendirir.

Bireyle kültür arasındaki ilişkiye ağırlık veren Kültür Kalıpları, Freud'çu olmayan kişilik ve kültür incelemelerinin gelişmesinde etkili olduğu gibi" ulusal karakter" çalışmalarının da temelini oluşturur. (Arka kapaktan)

 • Açıklama
  • Ruth Benedict, başyapıtı sayılan Kültür Kalıpları'nda kültürün ardındaki başlıca yaratıcı gücün toplumsal ve yapısal bir etmen olmaktan çok "duygusal ve estetik" bir güç olan "bütünleşmedir diyor. Bireylerin zihinlerinde var olan bu "bütünleşme" duygusu kültürel özelliklerin bireyler tarafından kendi kültürlerinin öznel ölçülerine göre seçimi, reddi ve uyarlanmasından oluşur. Bir kültürel kümelenmenin ardındaki bütünleştirici öğeyi bir duygusal kalıp olarak ele alan Benedict, kültürler arasındaki farklılıkların bireyler arasındaki farklılıklara benzediğini öne sürer. Ona göre kültürlerin de bireyler gibi ayırt edici özellikleri vardır. Kültürler bu bakımdan birey psikolojisinin geniş bir yansımasıdır Benedict bu bütünleştirici öğeye "kültürel kümelenme" adını verir ve Nietzsche'nin ünlü yapıtı Trajedinin Doğuşu Vidan esinlenerek Pueblo Yerlilerinin kültürünü Apollon'cu, Düzlük Yerlilerinin kültürünü de Dionysos'çu olarak kümelendirir.

   Bireyle kültür arasındaki ilişkiye ağırlık veren Kültür Kalıpları, Freud'çu olmayan kişilik ve kültür incelemelerinin gelişmesinde etkili olduğu gibi" ulusal karakter" çalışmalarının da temelini oluşturur. (Arka kapaktan)

   Stok Kodu
   :
   9789753881436
   Boyut
   :
   14x20
   Sayfa Sayısı
   :
   270 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2003
   Çeviren
   :
   Nilgün Şarman
   Kapak Türü
   :
   3. Hamur
   Kağıt Türü
   :
   Türkçe
   Dili
   :
   Türkçe
   48788    Ruth Benedict    Kültür Kalıpları     Payel Yayınevi        #smrgÇEVİRİ    Sosyoloji / Toplumbilim    Antropoloji                           
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat