Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Köroğlu: Şamandan Âşıka, Alptan Erene Fuzuli Bayat Köroğlu: Şamandan Âşıka, Alptan Erene Fuzuli Bayat

#smrgSAHAFKöroğlu: Şamandan Âşıka, Alptan Erene

Liste Fiyatı : 0,00
303106496
106496
Köroğlu: Şamandan Âşıka, Alptan Erene
Köroğlu: Şamandan Âşıka, Alptan Erene #smrgSAHAF
Akçağ Yayınları
0.00
Birçok varyantı ve versiyonu bulunan Köroğlu Destanı, çeşitli adlar altında (Köroğlu, Goroglu, Gurguli v.b.) ve çeşitli türlerde (destan, halk şiiri ve efsane şeklinde) Orta Asya'da ve Horasan'da (Türkmen, Özbek, Kazak, Karakalpak, Tacik, Kalmık, Arap, Afgan, Kürt) Kafkas'ta, (Azerbaycan, Kumik, Ermeni, Gürcü, Abhaz) Anadolu ve Balkanlar'da (Türk, Gagauz, Balkan Türkleri) Sibirya'da (Tobol Tatarları) ve Başkırtlar'ta yayılmıştır Köroğlu Destanı, değişik Türk şivelerinin yanı sıra, en az yedi dilde (Ermenice, Gürcüce, Kürtçe, Abazaca, Arapça, Tacikçe, Afganca) ifade edilmiş ve edilmektedir.

Köroğlu Destanı'nın tarihî ve mitolojik yönü ön plana çıkartılmış, bununla da bütünü hakkında bilgi edinilmeye çalışılmıştır.

 • Açıklama
  • Birçok varyantı ve versiyonu bulunan Köroğlu Destanı, çeşitli adlar altında (Köroğlu, Goroglu, Gurguli v.b.) ve çeşitli türlerde (destan, halk şiiri ve efsane şeklinde) Orta Asya'da ve Horasan'da (Türkmen, Özbek, Kazak, Karakalpak, Tacik, Kalmık, Arap, Afgan, Kürt) Kafkas'ta, (Azerbaycan, Kumik, Ermeni, Gürcü, Abhaz) Anadolu ve Balkanlar'da (Türk, Gagauz, Balkan Türkleri) Sibirya'da (Tobol Tatarları) ve Başkırtlar'ta yayılmıştır Köroğlu Destanı, değişik Türk şivelerinin yanı sıra, en az yedi dilde (Ermenice, Gürcüce, Kürtçe, Abazaca, Arapça, Tacikçe, Afganca) ifade edilmiş ve edilmektedir.

   Köroğlu Destanı'nın tarihî ve mitolojik yönü ön plana çıkartılmış, bununla da bütünü hakkında bilgi edinilmeye çalışılmıştır.

   Stok Kodu
   :
   303106496
   Boyut
   :
   14x20
   Sayfa Sayısı
   :
   176 s.
   Basım Yeri
   :
   Ankara
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2003
   Kapak Türü
   :
   Karton
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   106496    Fuzuli Bayat    Köroğlu: Şamandan Âşıka    Alptan Erene     Akçağ Yayınları        #smrgTELİF    Edebiyat    Türk Halk Edebiyatı    Biyografi                           
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat