Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
303080910
80910
Kemalist Devrim İdeolojisi
Kemalist Devrim İdeolojisi #smrgSAHAF
Güncel Yayıncılık
0.00
Atatürkçülük tartışması, Cumhuriyet'in ilanından bu yana gerek dış dünyanın gerekse Türk aydınının en önemli gündemlerinden biri olmaya devam ediyor. Kolay kolay gündemden düşeceğe de benzemiyor. Emin Türk Eliçin de bu tartışmaları nesnel ve bilimsel temelde yürütmeye çalışan ender fikir adamlarından biriydi. Türk Devrimi Tanzimat'la başlayan bir birikimin sonucu muydu? Atatürk'ü İttihatçılardan ayıran neydi? Almanlar neden Enver Paşa'yı seçmişlerdi? Atatürk, Enver Paşa'nın yerinde olsaydı Turan'ı gerçekleştirebilir miydi? Atatürk ve İnönü arasında gizli bir savaş var mıydı? Cumhuriyet'in kurucu partisi olan CHP nasıl yozlaştı? Kadrocu'ların ve Yöncü'lerin yanılgılarının temelinde neler yatıyordu? Sınıfsız ve imtiyazsız bir toplum olabildik mi? Hâlâ üzerinde bir anlaşmaya varılamamış olan bu sorulara cevap arayan Kemalist Devrim İdeolojisi, Atatürk Devrimleri'nin tarihsel, felsefi ve ideolojik dayanaklarını irdeleyen en temel kaynaklardan biri. EMİN TÜRK ELİÇİN KİMDİR? 1906 Nevşehir doğumlu Emin Türk Eliçin, Cumhuriyet'in eğitim ordusunda üç yıl hizmet vermiş, TDK'da çalışmış bir fikir adamı. Cumhuriyet'in kuruluş yıllarında büyük bir heyecanla Atatürk'ü ve devrimleri izlemiş, dönemin fikir adamlarıyla bir ülkenin kaderinin nasıl değiştirilebileceğine tanıklık etmiş biri. Yıllar sonra büyük bir hayal kırıklığıyla geçmişi değerlendirerek Türkiye'nin sorunlarına çözümler üretmeye çalışmış, sosyalist bir bakışla Türk Devrimi'nin eksikleri üzerinde kafa yormuş, hatta bu uğurda yargılanmış ve 1966 yılında ebedi istirahatına bir sanık olarak uğurlanmış.
 • Açıklama
  • Atatürkçülük tartışması, Cumhuriyet'in ilanından bu yana gerek dış dünyanın gerekse Türk aydınının en önemli gündemlerinden biri olmaya devam ediyor. Kolay kolay gündemden düşeceğe de benzemiyor. Emin Türk Eliçin de bu tartışmaları nesnel ve bilimsel temelde yürütmeye çalışan ender fikir adamlarından biriydi. Türk Devrimi Tanzimat'la başlayan bir birikimin sonucu muydu? Atatürk'ü İttihatçılardan ayıran neydi? Almanlar neden Enver Paşa'yı seçmişlerdi? Atatürk, Enver Paşa'nın yerinde olsaydı Turan'ı gerçekleştirebilir miydi? Atatürk ve İnönü arasında gizli bir savaş var mıydı? Cumhuriyet'in kurucu partisi olan CHP nasıl yozlaştı? Kadrocu'ların ve Yöncü'lerin yanılgılarının temelinde neler yatıyordu? Sınıfsız ve imtiyazsız bir toplum olabildik mi? Hâlâ üzerinde bir anlaşmaya varılamamış olan bu sorulara cevap arayan Kemalist Devrim İdeolojisi, Atatürk Devrimleri'nin tarihsel, felsefi ve ideolojik dayanaklarını irdeleyen en temel kaynaklardan biri. EMİN TÜRK ELİÇİN KİMDİR? 1906 Nevşehir doğumlu Emin Türk Eliçin, Cumhuriyet'in eğitim ordusunda üç yıl hizmet vermiş, TDK'da çalışmış bir fikir adamı. Cumhuriyet'in kuruluş yıllarında büyük bir heyecanla Atatürk'ü ve devrimleri izlemiş, dönemin fikir adamlarıyla bir ülkenin kaderinin nasıl değiştirilebileceğine tanıklık etmiş biri. Yıllar sonra büyük bir hayal kırıklığıyla geçmişi değerlendirerek Türkiye'nin sorunlarına çözümler üretmeye çalışmış, sosyalist bir bakışla Türk Devrimi'nin eksikleri üzerinde kafa yormuş, hatta bu uğurda yargılanmış ve 1966 yılında ebedi istirahatına bir sanık olarak uğurlanmış.
   Stok Kodu
   :
   303080910
   Boyut
   :
   16x24
   Sayfa Sayısı
   :
   344 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2002
   Resimleyen
   :
   Karton Kapak
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   80910    Kemalist Devrim İdeolojisi     Güncel Yayıncılık    Emin Türk Eliçin    Tarih    Politika                    Açık Tarih - 3    9789756117736            9756117736        #smrgSAHAF   
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat