Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
303075309
75309
Kant ile Herder'in Tarih Anlayışları
Kant ile Herder'in Tarih Anlayışları #smrgSAHAF
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi
0.00
Bu inceleme, Kant ile Herder'in tarih görüşlerini eksiksiz olarak sunmak iddiasında değildir. Burada, daha çok, tarih dünyasını işleme ve yorumlamada iki tipik anlayış karşılaştırılmak, iki örnek yanyana konulmak istenmiştir. Bu çeşit bir çalışmanın, tarih üzerine düşünmenin memleketimizdeki durumu bakımından faydalı olduğu söylenebilir. Çünkü gerek felsefe öğretiminde, gerekse felsefe yayımlarında, tarih felsefesi memleketir mizde şimdiye kadar sistemli olarak elealınan bir konu, bir dissiplin olamamıştır. Gerçi bu yoldaki düşünmeler memleketimizde hiç yoktur da denemez; tarih felsefesi çerçevesine giren sorular üzerinde bizde eskiden olduğu gibi son zamanlarda da durulmuştur. Ancak hep tarih felsefesinin parça-soruları incelenmiş, bunların içinde yeraldıkları bütün üzerinde düşünülmemiş, kısaca: tarih felsefesi ayrı, başlı başına bir felsefe kolu olarak işlenmemiştir. (Kitaptan)
 • Açıklama
  • Bu inceleme, Kant ile Herder'in tarih görüşlerini eksiksiz olarak sunmak iddiasında değildir. Burada, daha çok, tarih dünyasını işleme ve yorumlamada iki tipik anlayış karşılaştırılmak, iki örnek yanyana konulmak istenmiştir. Bu çeşit bir çalışmanın, tarih üzerine düşünmenin memleketimizdeki durumu bakımından faydalı olduğu söylenebilir. Çünkü gerek felsefe öğretiminde, gerekse felsefe yayımlarında, tarih felsefesi memleketir mizde şimdiye kadar sistemli olarak elealınan bir konu, bir dissiplin olamamıştır. Gerçi bu yoldaki düşünmeler memleketimizde hiç yoktur da denemez; tarih felsefesi çerçevesine giren sorular üzerinde bizde eskiden olduğu gibi son zamanlarda da durulmuştur. Ancak hep tarih felsefesinin parça-soruları incelenmiş, bunların içinde yeraldıkları bütün üzerinde düşünülmemiş, kısaca: tarih felsefesi ayrı, başlı başına bir felsefe kolu olarak işlenmemiştir. (Kitaptan)
   Stok Kodu
   :
   303075309
   Boyut
   :
   14x20
   Sayfa Sayısı
   :
   128 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   1948
   Resimleyen
   :
   Karton Kapak
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   75309    Kant ile Herder'in Tarih Anlayışları     İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi    Macit Gökberk    Felsefe                                                #smrgSAHAF   
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat